БНР | 12.05.2019 13:26:55 | 210

Силни резултати в четвъртото издание на маратон Варна

С рекорди на трасето и изключително силни резултати ще се запомни четвъртото издание на маратон Варна, в който участваха 1030 атлети от 36 държави, сред тях 32 елитни бегачи от силните школи в Африка.

Шампиони в класическия маратон на 42.195 км станаха представители на Кения, а при мъжете четирима „слязоха“ под досегашното върхово постижение. Особено впечатлява резултатът на шампиона Осеа Тюей, финиширал за 2 часа 16 минути 35 секунди – с близо три минути по-бързо от досегашния рекорд на трасето.

Така кениецът записва втора поредна победа в българската верига от маратони, след титлата в Стара Загора преди месец и половина. Той се очертава и основен фаворит
за големия джакпот от 20 000 лв. за най-добро представяне във веригата.

Неговото лидерство за впечатляващата премия може да оспори кенийката Рут Матебоя, която се поздрави с победата при жените с 2 часа 43 минути 54 секунди, като защити титлата си от миналата година и записа трети пореден успех в морската столица. Наред с това Матебо подобри с повече от минута собствения си рекорд на
трасето от преди две години.

Най-бързи в големия маратон от българите бяха Илия Куцаров, финиширал 10-и с 2 часа 43 минути 42 секунди и осмата при жените Борислава Видева с 3 часа 35 минути 54 секунди

Кенийци грабнаха победите и в полумаратона. Резултътът на шампиона при мъжете Уйклиф Бивот 1:05:19 часа също е „гросмайсторски“, а при жените триумфира Рут Мбата с 1:15:05 часа

Зрителите приветстваха български победи в 10-километлавота дистанция: при дамите шампионка е Маринела Нинева с 39:09 минути, а при мъжете Иво Балабанов с 33:01 минути.

„Варна е домакин на много спортни събития тези дни. Радостно е, че днес малки и големи се включиха в един истински спортен празник, в годината, в която Варна е с титлата „Европейски град на спорта“. Продължаваме усилията за подобряване на спортната инфраструктура и обогатяване на спортния календар. Изграждаме три нови спортни комплекса и обновяваме базата в 20 училища. Благодаря и на доброволците, които подпомогнаха организацията на Маратон Варна,“ каза кметът на Варна Иван Портних.

След маратоните в Стара Загора и във Варна с точки и с шанс за джакпота от 20 000 лева са: при мъжете - Осеа Туей 20 т, Ахмет Насеф и Юсеф Сбаи с по 10, Хамис Бакари 8, Жан Симукека 6, Ендрю Мангата и Артьом Падубни с по 5 и Бернард Санг с 3 т., всички с резултати под 2.25 ч. При жените двете дами завършили под 2.45 ч. са: Рут Матебо с 18 т. и не стартиралата във Варна Вира Овчарук с 10 т.