БНР | 02.06.2019 03:58:32 | 216

Ливърпул триумфира в Шампионската лига за шести път

Ливърпул спечели за шести път трофея в турнира Шампионска лига. Това стана след победа с 2:0 над Тотнъм в изцяло английски финал, който се игра на стадион "Уанда Метрополитано" в столицата на Испания Мадрид. До момента "червените" бяха вдигали отличието пет пъти, като това се случи през 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 г.

Попаденията за Ливърпул отбелязаха Мохамед салах във 2-ата минута от дузпа и Дивок Ориги в 87-ата минута.

Срещата започна с минута мълчание в памет на загиналия при автомобилна катастрофа Хосе Антонио Рейес.

След само 21 секунди от началото на двубоя, Садио Мане центрира в наказателното поле на Тотнъм, а топката се отби от ръката на Муса Сисоко, което накара Дамир Скомина да отсъди дузпа. Салах реализира наказателния удар, като прати топката малко над ръката на Юго Лорис.

Тотнъм отговори с удар над гредата на Муса Сисоко. В 18-ата минута играта беше спряна за кратко, след като разголена фенка нахлу на терена.

В 38-ата минута Анди Робертсън напредна и шутира много опасно под гредата, но Юго Лорис успя да избие в корнер.

В края на полувремето играчите на Маурисио Почетино натисна и създадоха две добри възможности. Първо Сон не бе точен със завършващото подаване, въпреки че бе останал да се надиграва само с Матип. След него Деле Али получи топката в наказателното поле, но ударът му бе много неточен.

Тотнъм силно втората част и създаде интересни моменти пред Алисон Бекер. Кейн, Али, Сисоко и Ериксен създадоха напрежение в наказателното поле на Ливърпул. Клоп реагира като извади от игра Фирмино и Вайналдум, а на техните места се появиха Дивок Ориги и Джеймс Милнър.

Почетино от своя страна даде възможност на Лукас Моура. Ливърпул можеше да реши всичко в 69-ата минута, когато удар на Милнър мина на сантиметри встрани от вратата.
Тотнъм отново взе инициативата и удар на Сон в 73-ата минута затрудни максимално Алисон. Отново кореецът беше близо до гола, но Ван Дайк се намеси решително в последния момент.
Четвърт час преди края Сон се измъкна и стреля с глава, но не намери целта. В 80-ата минута "шпорите" стигнаха до най-чистите си положения до този момент. В рамките на секунди Сон и Моура стреляха, но и в двата случая Алисон бе на висота.

Последният жокер за Почетино бе Фернандо Йоренте, който влезе на терена в 82-ата минута. В 85-ата Ериксен направи майсторско изпълнение от фаул, но и този път Алисон се справи.
Ливърпул нанесе втори удар в 87-ата чрез Дивок Ориги, който получи пас вляво и с диагонален удар покачи на 2:0.

Тотнъм (Англия) - Ливърпул (Англия) 0:2 (0:1)
голмайстори: 0:1 Мохамед Салах 2-дузпа, 0:2 Дивок Ориги 87

стадион: Уанда Метрополитано в Мадрид, Испания
главен съдия: Дамир Скомина (Словения)
помощници: Юре Прапротник (Словения), Роберт Вукан (Словения)
четвърти съдия: Антонио Матео Лаос (Испания)
видеоасистент съдия: Дани Макели (Холандия)