БНР | 06.06.2019 15:38:09 | 165

Комисията по отбраната се притесни, че висока цена на Ф-16 може да застраши финансирането на другите проекти


Комисията по отбраната се притесни, че ако цената за сделката за новите изтребители е по-висока, може да се постави под въпрос финансирането на проектите за флота и Сухопътните войски. Одобрената от конгреса сума от близо 3 милиарда лева е само таван и далеч незадължителна да се достига, обясни отново американският посланик. 

В момента общият бюджет за трите проекта е около 1,3  млрд. лева. За ВМС той е около милиард, а за Сухопътни войски – около 1,2 млрд. лева. Одобрените за самолетите средства са 1,8 млрд. лева, но парламентът разреши към тях да се добавят още. Официално министерството не е съобщавало колко „отгоре“ сме готови да платим, но министърът на отбраната допусна сума от около 2 милиарда лева. Той каза, че ако има увеличаване на сумата, това няма да е за сметка на намаляване на броя на осемте изтребителя, нито на поисканите способности. Министърът отново даде примера със Словакия, за която Американският конгрес гласувал 2.8 млн. долара, а договор е бил подписан за 1,8 млн. долара. Винаги има шанс да няма сделка, каза Каракачанов.

Цената обаче притесни депутатите от комисията по отбрана и председателя ѝ Константин Попов от ГЕРБ: "Ако трябва да започнат плащания и за трите проекта едновременно, е възможно да се получи натоварване на бюджета, което може и да е над това, което сме предвидили".

В същото време американският посланик Ерик Рубин повтори, че цената за самолетите Ф-16, за които се водят преговори между България и САЩ, ще бъде значително по-ниска от тавана:

"Румъния е много доволна от закупените изтребители. А може би планират да закупят още самолети Ф-16. Фактор за това решение е, че всички български съседи, които са в НАТО летят с Ф-16. Ако България избере да направи тази сделка, страната ви става част от тази група. А НАТО ще има сектор в региона, в който всички самолети ще са Ф-16. За българското предложение е важно е да се знае, че включва всичко необходимо – от въоръжение до обучение и инфраструктура".

Американската страна още не е изпратила документите по решението си за сделката за самолетите. Дати за очаквано подписване на договор няма. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов информира комисията по отбрана, че предстои изпращане на предложенията за оферти за новите бронирани машини на Сухопътните войски. Офертите на 4-те фирми за корабите са били отворени. Прави се анализ на дадените предложения от трите фирми, каза Каракачанов.

Репортажа на Добромир Видев за предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация