БНР | 14.06.2019 20:25:31 | 104

Волейболистите с труден успех над Австралия във Варна

България записа трета победа във волейболната лига на нациите. Пред собствена публика момчетата на Силвано Пранди надделяха много трудно над Австралия с 3:2 гейма. Победата е трета за националите, които имат и 4 загуби и общо 7 точки в актива си. Австралия е с една победа, шест загуби и 6 точки в актива.

За България срещата започнаха Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов и либеро Владислав Иванов.

В началото на мача играта бе равностойна и резултатът се движеше точка за точка до 4:4. След този резултат след страхотна атака на Цветан Соколов и неуспешна атака на австралийците България поведе с 2 точки - 6:4. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за домакините. След прекъсването австралийците отбелязаха три поредни точки и поведоха. Последваха две равенства, след които гостите поведоха с 2 точки при 12:10. Домакините изравниха при 14:14, но при второто техническо прекъсване отстъпваха с 14:16. Заради лошо посрещане на България австралийците успяха да поведат с 18:14, след което Силвано Пранди поиска прекъсване. Националите ни продължиха да допускат доста грешки и загубиха първата част с 20:25.

В началото на втората част резултатът бе изравняван два пъти, след което Австралия се възползва от грешки на домакините и поведе с 3 точки при 6:3. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4. Гостите продължиха с добрата си игра и след прекъсването и успяха да поведат със 7 точки при 11:4. Гостите продължиха с отличната си игра, възползваха се максимално от грешките на домакините и при второто техническо прекъсване водеха с 16:11. След добра серия от три поредни точки България намали изоставането си до три точки при 14:17. След 18:22 за гостите националите ни успяха да реализират три поредни точки и намалиха пасива си до само точка - 21:22. Гостите пропуснаха един гейм бол при 24 на 22, а чрез страхотен начален удар на Тодор Скримов България изравни при 24:24. Последваха три изравнявания, след които България успя трудно да вземе втората част с 29:27.

През третата част домакините показаха много по-стойностна игра и поведоха още в началото с 4:1, а при първото техническо прекъсване водеха с 8:5. След прекъсването България успя да поведе с 5 точки при 11:6. След 13:8 за България гостите успяха да реализират пет поредни точки, от които три след грешки на националите ни, и изравниха резултата при 13:13, а след това отново след грешка на домакините поведоха в резултата. След две изравнявания на резултата и с отлична двойна блокада на България при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:15 за националите ни. След прекъсването отново заради грешки на българските волейболисти австралийците отбелязаха 3 поредни точки и поведоха с 18:16. Австралия пропиля два гейм бола, но след грешка при начален удар на Георги Братоев спечели втората част с 25:22.

Четвъртата част започна с две равенства, след които домакините поведоха, а с отлична двойна блокада България водеше при първото техническо прекъсване с 8:4. След прекъсването резултатът се движеше точка за точка до 11:9. След това домакините реализираха четири поредни точки след две грешки на австралийците, прекрасна блокада и точка от начален удар на Тодор Скримов, и България поведе с 15:9. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за домакините. До края на гейма домакините нямаха особени проблеми и взеха четвъртата част с 25:21 и изходът на мача щеше да се реши с тайбрек.

Българите стартираха отлично в тайбрека и поведоха с 2:0, но австралийците изравниха при 3:3. След още едно равенство националите ни поведоха с 2 точки при 6:4 и треньорът на Австралия Марк Лебедев поиска прекъсване. След прекъсването гостите изравниха резултата при 7:7, а при 8:7 за България след точка на Цветан Соколов бяха сменени игралните полета. Последваха още две равенства, след които с отлична блокада, точка от начален удар на Люк Смит и пусната топка от Бо Грейъм Австралия поведе с 3 точки при 12:9. Домакините отвърнаха с три поредни точки след грешка на австралийците, ас на Тодор Скримов и отлична блокада на Теодор Тодоров и изравни при 12:12. Последва още едно равенство, след което домакините успяха да спечелят гейма с 15:13 и съответно мача с 3:2.

Турнирът продължава утре с нови два двубоя. От 17.00 часа играят Италия и Австралия, а от 20.40 часа България среща тима на Япония.