OFFNews Свят | 17.06.2019 14:25:23 | 120

Gazeta Wyborcza: "Чернобил" намеква за опита на властта сега да ни затвори очите за нова катастрофа


Сериалът "Чернобил", които излезе долу-горе по същото време с финала на поредицата "Игра на тронове", достигна най-висок рейтинг в историята на IMDb, получавайки 9,7 точки от 10 възможни. И то без агресивна рекламна кампания и без големи очаквания.

Защо "Чернобил" се появи на екраните точно сега? Съществува определено предположение, съобщава агенция UNIAN, позовавайки се на Gazeta Wyborcza.

Сериалът за аварията в Чернобил стана толкова популярен, защото зрителите чувстват, че властта ги лъже в разгарана катастрофални екологични промени.

В сериала са важни не детайлите за самата катастрофа в Чернобилсската АЕЦ. Малко хора могат да разберат какво се случва там с тези електрони, ядра и полуразпад. Всичко това е скучно и е интересно само за "нърдове". Още по-малко важни са усилията на онези, които се опитват да намалят последствията от инцидента като плащат за това със своето здраве и живот. Нито миньорът с кирката, нито пожарникарят с маркуча изглеждат толкова привлекателно като дракон над живописен град от конкурентната серия.

Най-важното нещо в сериала, неговата същност, е показването на пирамидата от лъжи и небрежност, върху които се крепеше СССР и която погреба съветската империя.

"Експлозия в реактора? Не, това е невъзможно. Това е просто изтичане на вода от охладителната система. Виждате неговите парчета? Не, никой не ги вижда ... Тук всеки участва в игра на думи, защото неудобната истина може да унищожи кариера, може да постави под заплаха живота на този, който я произнесе. Тя може да срути кулата от карти. По-добре е да се лъже, без да се мисли за последствията, да се прехвърли отговорността на другите, да не се вземат решения. Ако си затвориш очите, проблемът не се вижда. Звучит смешно, но такава бе ежедневната реалност при социализма", се казва в статията.

Върху това се наслагват апаратът на дезинформацията и пропагандата, както и машината на терора, които заедно образуват идеално нефункциониращата държава, уверено вървяща към апокалипсис, увличайки със себе си и другите.

"Звучи ли ви познато? За щастие, ние не живеем в СССР, КГБ не следи всяко наше движение и имаме повече време за реакция от Валери Легасов и неговите колеги. Но въпреки всички различия, приликите трудно се игнорират. Дишаме смог, а сушите се редуват с наводнения. Учените са разтревожени, "но тези, които трябва да се втурнат да ни помогнат, се преструват, че нищо не се случва. Какви климатичните промени? Глобално затопляне? Навън е май, а е студено и пада сняг. Въглищата са стълб на суверенитета, така че никой няма да се откаже от въглищата. Изчезване на видове? После ще засадим гори, ще възродим, клонираме ... ”, пише полското издание.

"Чернобил" вече е първи в класацията на IMDb. Но след него са двете части на филма "Планета Земя" от Дейвид Атънбъро. В първата десятка има още две телевизионни предавания: "Нашата планета" и "Синята планета II" на Нийл Деграс Тайсън.

Това не е случайно. Хората очевидно се опитват да разберат света, който ги заобикаля, и да намерят своето място в него. Но докато го правят, не стават от дивана пред телевизора. Но размишленията на поп културата за света, който балансира над пропастта, са по-добри, отколкото да се опитваме да се скриваме зад отдавна неадекватни представи.

Прочети цялата публикация