БНР | 21.06.2019 11:06:43 | 191

Медали с нанодиаматни, жертвеник по модел от Москва '80 и 3D технологии са сред изненадите на Игрите в Минск


От днес до 30 юни столицата на Беларус Минск ще бъде домакин на Европейските игри. Шампионатът включва 15 спортни дисциплини, в които ще вземат участие над 4000 състезатели от 50 държави. В осем от  спортовете ще се раздават олимпийски квоти. За три - бокс, джудо и бадминтон - Игрите са със статут на европейско първенство. България ще бъде представена от 85 спортисти, като за медали ще разчитаме на художествената гимнастика, борбата, бокса, джудото, леката атлетика, спортната стрелба, бадминтона. Да припомня, че от първите игри, които се проведоха в Баку през 2015 година, България спечели 10 медала един златен, 4 сребърни и 5 бронзови и зае 26-о място в класирането по медали.

  
Церемонията по откриването ще започне  в 20 часа и ще се проведе на Националния олимпийски стадион "Динамо“. Очаква се тя да бъде наблюдавана от над 22 хиляди зрители. Организаторите обещават  не само невероятно шоу, но и възможност зрителите на стадиона да участват церемонията благодарение на специален реквизит, който ще им остане за спомен  като сувенир от Игрите. За първи път в историята на подобни събития ще се използва технологията за разширената реалност. Това е една от най-обещаващите технологии, благодарение на която виртуалните обекти стават част от реалната околна среда. Гостите на церемонията ще бъдат очаровани от красотата на белоруската флора и фауна, ще видят красивите животни и птици характерни за страната домакин буквално до тях. За да се възползват от тази уникална възможност и да видят тези 3D елементите, зрителите на ще трябва да инсталират безплатно мобилно приложение на своите смартфони или таблети, което е „обвързано” с определено място за наблюдение на стадиона и позволява елементите да се виждат с увеличената реалност на екрана на смартфон или таблет. 



Разбира се в хореографията ще бъде представена и историята на белоруския спорт. Най-интересната обещава да бъде частта с представянето на историята и културата на Беларус. Тя ще бъде разделена на  осем картини или блока - всеки посветен на определена тема -  легендите и предания, средновековното минало на Беларус, голяма препратка е направена към произведенията на беларуските писатели, сред които Янка Купала, Якуб Колас, Максим Богданович и Ян Баршевски. Ще бъдат показани и исторически личности с които страната се гордее.

Големият въпрос при такива откриващи церемонии разбира се е -  какъв ще е дизайна на жертвеника и кой ще запали олимпийския огън.

Организаторите подигнаха малко завесата, като разкриха, че ще използват за модел жертвеника от Олимпиадата през 1980 година. Разбира се, дизайнът е претърпял промени за да подчертае характера и същността на европейските игри. Преди почти 40 години огъня е бил запален от легендарният Александър Медвед. Сега  трикратният олимпийски шампион, многократен световен и европейски  първенец  по борба е един от факлоносците. Известно е че една от звездите на церемонията  ще бъде голямата оперна певица Анна Нетребко. Преди четири години в Баку звездата беше Лейди Гага.



Още малко любопитни факти около  церемонията и то свързани с оборудването и реквизита. За оборудването са използвани 70 камиона, а общото му тегло е около 200 тона. По време на церемонията ще видим специални разработени за събитието инсталации, които ще позволят на артисти и предмети да летят. Ще бъдат използвани 1000 светлинни глави с тегло 50-60 кг всяка, а екраните, на които ще се излъчва церемонията ще са с площ от  3000 кв. метра.

По другата загадка - кой ще запали жертвеника с огъня - можем само да гадаем - възможностите са много. Предположенията са свързани с звездните посланици на тези игри - сред тях е  петкратната олимпийска , петкратна световна и двукратна европейска шампионка Нели Ким. Може да бъде  легендата в биатлона Даря Домрачова, както и  олимпийският шампион за гребане, сега член на Камарата на представителите на Народното събрание на Беларус Александър Богданович. Възможно е да са поверили отговорността и на  блогърът и телевизионен водещ Ана Бонд или пък на  пианистът и диригент Ростислав Кремер. Огънят може да бъде запален и от носителката на титлата "Мис Свят Европа" Мария Василевич, или пък поп певецът и композитор Руслан Алехно. Може да са заложили и на олимпийския ,четирикратен световен и трикратен европейски първенец и шампион по фигурно пързаляне Алексей Ягудин.


Общо 200 комплекта медали ще бъдат разиграни на тези Игри: 91 при мъжете, 89 при жените и 20 за смесени отбори.

Дизайнът им е специален. Формата е класически кръг, в който е вплетен лъчист елемент с размити контури - символизиращ слънцето в ярък летен ден, напомняйки ни за времето на игрите. Краят на юни е най-горещият период на белоруското лято, когато слънцето сякаш се топи в небето.  В дизайнът е в плетен и друг символ - чудодейно цвете, изпълняващо мечти, което цъфти само в Беларус.  Тялото на медалите е направено от специална сплав - tompak. При тяхното производство се използват благородни метали - 24K злато и проба 999 сребро. За втвърдяване на ценното покритие са използвани и нанодиаманти, патентованата технология на беларуските разработчици. Процесът на производство на един медал отнема около 20 часа. Теглото му е 540 грама, дебелината е 1 см., а диаметъра е 9,5 cm и той не е случаен, защото населението на Беларус е 9,5 милиона души. Впечатлението за домашен комфорт и топлина, което искат да предадат организаторите,  ще бъде предадено от кутията, изработена от дърво,  в която ще бъде поставен медал.

Ще бъдат изработени общо 1084 медала: 329 златни и сребърни и 426 бронзови медала. Името на спорта и дисциплината, в която той се присъжда, ще бъде гравирано на гърба му.



Прочети цялата публикация