БНР Стара Загора | 24.06.2019 11:20:28 | 413

Инсталация на старозагорски електрофизик може да спаси от закриване въглищните централи


Въглищните централи  у нас могат да бъдат спасени с електрофизична инсталация, която вече се внедрява в Швейцария. Методът се казва „Нискотемпературна плазмена конверсия на твърди въглеводороди“ и е разработен в Стара Загора от електрофизикът проф. Жеко Ганев. Чрез него емисиите на въглероден диоксид се редуцират между 60 и 70%, без необходимост от допълнителни ресурси, които се използват в момента.

Чрез инсталацията лигнитните въглища се трансформират в енергия без да се замърсява околната среда. Това намалява наполовина разходите за електроенергия и отпада необходимостта от използване на ресурсна технология за серните вътлеродни окиси. Разработката е отпреди 2 години и се изпълнява от старозагорска фирма.

Иновативната технология вече се внедрява с две инсталации в Швейцария, където местните подменят директното изгаряне на въглища във всичките си 27 ТЕЦ-а.  Към разработката е проявен интерес още от Унгария, Румъния, Мароко, Италия, каза за Радио Стара Загора авторът на разработката проф. Жеко Ганев.

Методът няма еквивалент в света. Работи на принципа на нискотемпературната плазма генерирана, чрез високочестотни електрични полета.

По думите на проф. Жеков, само от Марица Изток могат да произвеждат достатъчни количества енергия на много по-ниска цена. В енергийно отношение разработката достига получаване на синтез газ от всякакви видове въглеводороди до 17 000 килокалории, което е почти два пъти по-голям енергиен ресурс от лигнитните въглища, каза проф. Жеков за Радио Стара Загора.

Проф. Жеков е убеден, че такава инсталация  - научно, технологично и икономично, такава инсталация ще реши проблемите на ТЕЦ-овете у нас. Чрез нея се извършва първична трансформация на базата на електрофизичен принцип – на въглеводородите от твърди – в газообразни. По думите му, в момента методът може да трансформира 500 кг въглища на час в природен газ с енергийна ефективност от порядъка на 16 800.

Цялото интервю с проф. Жеко Ганев можете да чуете в звуковия файл.




Прочети цялата публикация