БНР Стара Загора | 01.07.2019 06:21:40 | 70

Използват историята за размиване на акцентите от дневния ред на обществото



„Антикомунизмът в България често се използва за дъвка и за тоалетна хартия. Това е тема, която много лесно се използва за размиване на други акценти от дневния ред на обществото“, коментира в предаването „Репортер“ професорът по история от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ Петко Петков. Той е автор в един от петте учебници по история за 10 клас, в които проф. Христо Христов и фондация "Истина и памет" твърдят, че уроците за тоталитарния режим са представени некоректно и са пропуснати важни моменти от този период от историята ни. Проф. Лолита Николова пък, която от 20 години живее и работи в САЩ изпрати гневно писмо до Милена  Дамянова  - председател на Парламентарната комисия за образование и наука в 44-то Народно събрание, в която настоя всички автори на учебници да се третират като криминални престъпници.

Скандалът проф. Петков определи като пореден опит нееднопластови и нееднозначни неща да се представят като лесна пропаганда.

„Оказа се, че под натиска на тези хора, няма да кажа колеги, защото само един от тях е доктор по история и то с тема далеч от епохата, за която става дума, министерството политически се ангажира да се спре засега утвърждаването на учебниците и поиска да се направят някаква корекция“, недоумява проф. Петков.

Като част от колектива на един от учебниците той твърди, че всичко около тях е нормативно изрядно. „Нашият учебник, както вероятно и всички останали мина през няколко „сита“. Беше рецензиран на академично, научно и педагогическо ниво. Мина и през одобрението на учителите. Получих много приятни отзиви от цялата страна. Учителите са ги одобрили, а те са прекият мост към учениците. И изведнъж се появяват хора, няма да цитирам имена, но не са много, които казват, че имало недоволство, ама не цитират имена. Не цитират даже и конкретни текстове. Използват едни клишета, които също са много идеологически. Прочетох един материал, в който всички автори, включително и аз, сме били криминални престъпници. И това българска медия го е публикувала и разпространила безкритично“, каза още проф. Петков.

Историкът подчерта, че правенето на учебници и бизнесът с учебници са различни неща. „Писането на учебници не е лесна работа. Ние сме автори на текстове, които много трудно се композират, защото учебникът не е академичната история на България в 14 тома. Това е учебник. Имаме една програма, с която съветвам всички критично настроени да се запознаят. Това е държавен документ, който ни казва какво да има и какво да няма във всеки раздел. При това имаме ограничение на броя страници, даже и на броя знаци. Винаги има и методисти, които помагат за това съответния текст да бъде приспособен за съответния клас. Този учебник е за деца и в него не могат да  влязат и хипотезите и недоказани неща. Неща, които са злободневни, които са особено идеологизирани и много остро политизирани нямат място там, защото по този начин развращаваме младите“, твърди професорът по история на България през Възраждането.

Цялото интервю може да чуете в прикачени звуков файл


Прочети цялата публикация