OFFNews Свят | 09.07.2019 07:44:06 | 169

Край с плана за екстрадиция от Хонконг в Китай: законът е 'мъртъв', обяви Кари Лам


Плановете за екстрадиция от Хонконг в континентален Китай за съдебни процеси са в историята.

Законопроектът, разпалил най-голямата политическа криза в Хонконг от десетилетия, е "мъртъв", обяви главният администратор на територията Кари Лам, цитирана от Ройтерс. Тя призна, че работата по него е била "пълен провал" и увери, че правителството няма да подновява опитите по прокарването му в парламента.

Стъпката назад бе направена под натиска на многохилядни протести, предизвикали хаос в специалния административен район на Китай, британска колония до 1997 г. В отговор на недоволството Лам забрази процедурата, но хората не се успокоиха и поискаха оставката ѝ.

И все пак и днес Лам отказа да каже в прав текст, че текстът ще бъде оттеглен, отбелязва Франс прес, а това породи реакции. "Кари Лам казва, че проектът е мъртъв. Това е нова смешна лъжа, целяща да заблуди народа на Хонконг и чуждите медии, защото текстът си остава в парламента до следващия юли", каза Джошуа Уон - едно от лицата на големите продемократични протести от есента на 2014 г., който неотдавна излезе от затвора - цитиран от БТА.

Гражданският фронт за човешки права - структурата в основата на поредните масови протести в Хонконг, но не и зад сблъсъците с полицията, обяви, че ще има нови демонстрации с искане за оставката на Лам и независимо разследване на предполагаемо полицейско насилие по време на демонстрациите. Според анализатора Диксън Син думите на Лам не свалят напрежението.

Срещу проектозакона за екстрадициите се обявиха адвокати, юридически организации, големи компании, търговски палати, църкви. Оспорващите текста още вчера обявиха, че ще продължат борбата с нови протестни акции, например колективно изтегляне на пари от Bank of China -една от четирите обществени китайски банки, което ще я постави на изпитание.

Пекин положи много усилия в подкрепа на Кари Лам. През уикенда посланикът на Китай в Лондон заяви, че екстрадициите  биха запълнили юридически вакуум, с което подхрани опасенията, че Пекин може да поиска прокарването му в парламента на Хонконг.

Не става дума само за проектозакона, а за спасяване на "душата" на Хонконг, казват анализатори. Територията се радва на невиждани за континентален Китай свободи. Принципът "една страна, две системи" предвижда по-специално свобода на словото и независимост на съдебната система.

В последните години съзнанието на жителите на Хонконг беше белязано от изчезването на издатели дисиденти, които се появиха в арест в континентален Китай, от анулирането на избора на депутати от опозицията, от експулсирането на чужд журналист, от присъди, наложени на лидерите на продемократичното движение. Пекин освен това отказва да позволи избор на хонконгския лидер чрез преки избори.

Прочети цялата публикация