БНР | 13.07.2019 13:39:00 | 369

Екстремните спортове 7-13 юли


Димитър Маринов е победителят в най-дългата дистанция на ултрамаратона в Трявна. Бегачът измина планинското трасе, дълго 141 км, за 19 часа и 9 минути. При жените първа финишира Десислава Цветанова (22 часа и 10 минути).

Шабан Мустафа (1:24:15) и Антония Григорова (1:45:10) победиха в 23-километровата дистанция на Трявна Ултра. По новото, 42-километрово трасе пък първи финишира Александър Спасов (3:35:29), който миналата година победи на 76-километровата дистанция, при жените - Тоня Тонева (4:36:01). Най-възрастният участник в състезанието е 69-годишният Людмил Николов, който бяга на 42 км. На 76 км победиха Роен Русев (7:41:29), който миналата година беше първи в най-дългата дистанция, и Елеонора Григорова (8:52:15).

Близо 800 бегачи от 28 държави участват в петото издание на Трявна ултра. Ултрамаратонът е със старт/финал в Трявна, а трасето, разбира се, е в Балкана. В 17ч. в петък стартираха участниците в най-дългата дистанция - 141 км, с 6500 метра денивелация. Маршрутът минава два пъти билото на Стара планина. На различните пунктове имаше подкрепящи екипи от други, конкурентни състезания. На Шипка, например, бегачите бяха посрещнати с гайда, хоро и специалитети от традиционната българска кухня.

В събота сутринта стартираха участниците и на по-късите дистанции – 23, 42 и 76 км.


Българска експедиция заминава за слабо проучен район на Пакистан. След броени дни алпинистите Николай Петков, Дойчин Боянов, Руслан Вакрилов и Венцислав Костов ще отпътуват към азиатската страна, като целта им е долината Чаракуза, където ще се опитат да направят премиерно изкачване на необявен връх. Става дума за района Машербрум, в планината Каракорум. През последните 20 години различни върхове там са обект на особен интерес от страна на катерачи, чиито изкачвания са високо оценявани в алпийските среди. Експедицията е посветена на 90 години организирано алпийско движение в България и е проект, подпомогнат от Българската федерация по катерене и алпинизъм. Повече по темата можете да прочетете тук.

Атанас Скатов се спуска към Базовия лагер на Гашербрум 1 (8080 м) в Пакистан, след като изкара нощта в Лагер 3. В петък сутринта българинът изкачи осмия си осемхилядник в състава на комерсиална експедиция. 41-годишният сливналия съобщи, че е използвал допълнителен кислород, но не и помощта на личен шерп. Очаква се след кратка почивка Скатов да обяви дали ще направи опит да изкачи и намирашия се в съседство Гашербрум 2 (8035 м). 

След успешна аклиматизация Стефан Стефанов потегли в събота от Базовия лагер на втория по височина връх на планетата К2 (8611 м) и вече е в Лагер 1. Прозорец от подходящо за атака време се очертава идната седмица, във вторник и сряда (16 и 17 юли).

Бившият британски командос Нирмал Пурджа, който миналата седмица изкачи Нанга Парбат, пристигна в Базовия лагер на Гашербрумите 1 и 2. Нирмал обяви, че планира да изкачи двата осемхилядника плюс К2 в рамките на седмица. Целта на проекта му е да изкачи 14-те осемхилядника за едва 7 месеца, но с помощта на шерпи и допълнителен кислород. До момента Нирмал е изкачил 7 от набелязаните върхове.

В края на миналата седмица австрийският алпинист Макс Бергер изкачи Броуд Пик (8047 м), а на връщане се спусна с парапланер от Лагер 3 (7100 м). Следващата цел за Бергер е К2.

От Българката федерация по спелеология съобшиха, че въпреки наводненията и обезпокоителните новни за загинал немски турист и метсния му водач в Национален парк „Мулу“, остров Борнео, Малайзия, всички участници в международната пещерно-изследователска експедиция с българско участие са добре. Учените и спелеолозите работят в района от началото на юли и всичко протича нормално и по план, пише в съобщението.


Ултрабегачът Тодор Димитров преполови най-дългото състезание в света - 3100 мили (или около 5000 км), което се провежда в Ню Йорк. В петък 44-годишният Тодор премина 1550 мили, а днес продължава по бетонното трасе. Пред БНР от екипа му съобщиха, че нашият бегач се чувства добре и спокоен. Целта е да измине 3100 мили до 52 дни. Учудващото е, че в момента Тодор е в по-добра форма, отколкото когато стартира преди 26 дни. Организаторите на състезанието отбелязаха, че най-добрият ден до момента за него е бил 24-ият, когато българинът е успял да измине цели 105 километра!

Тодор вече се е адаптирал към крайно недостатъчния сън (2-3 часа на денонощие в началото до около 4 часа в момента) и тежкото изпитание за тялото и духа, и продължава напред!

Кирил Николов-Дизела застава в неделя на 9-ия старт от Световните серии по скайрънинг. Състезанието Buff Epic Trail се провежда в Испания и се очертава като най-силното за сезона. Българинът, който е част от световния елит в тази дисциплина, ще бяга по трасе, дълго 42 км и с положителна денивелация 2900 м.

А в Шамони, Франция се провежда Вторият кръг от Световната купа по спортно катерене в дисциплината “трудност”. Финалите са довечера.


Прочети цялата публикация