БНР | 09.09.2019 09:33:39 | 112

Музикален прочит на образа на Орфей в общ проект на европейски композитори


Орфей като събирателна точка между германски композитор, австро-германец, латвиец и българо-шотландец – музикалният проект от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019 прави именно това.      

„Преценихме, че искаме нещо обединяващо, а митът за Орфей е дълбоко залегнал в европейската ни култура. Цялата ни наративна традиция произлиза от древните гърци. Всъщност ние просто играем с една и съща формула 2-3 хиляди години“, разказа пред „Хоризонт“ пианистът Александър Матюсън, с български и шотландски корени, живеещ в Мюнхен.

Така разделили мита на шест части, защото се събрали шестима композитори. Резюмирали всяка част и всеки си избрал върху коя да работи. Някои от екипа се впечатлили от мистерията и легендарната окраска на историята и правят паралели между способността на Орфей да убеждава и днешния популизъм. Други са опитали да се вживеят в ролята на Орфей и да разберат как се е чувствал той при преминаването на река Стикс.

Третата вечер на Пловдив Fresh Music фестивал Александър Матюсън се потапя в Столипиново, където в ритуалния дом за сватби и погребенияще свири с традиционния ромски сватбен оркестър „Исмаил Бенд“ и групата му „Дед меркелс“.

Матюсън е роден в Пловдив, но още като бебе напуска страната. Живее в САЩ, в арабски страни, след това в Шотландия. После отново завива към България, където в Пловдив завършва Немската езикова гимназия и окончателно се мести в Германия, където днес живее в Мюнхен.

Един от организаторите на фестивала Илияна Нанчева посочи, че желанието е фестивалът се превърне в традиция.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация