БНР Стара Загора | 26.09.2019 11:12:32 | 99

Катя Георгиева: Ямбол трябва да си върне славата на един добър индустриален град


Общо 9 са кандидатите за кмет на Ямбол на предстоящите на 27 октомври местни избори. Четири от кандидатурите обаче приковават по-сериозно внимание в битката за доверието на гражданите – на настоящия кмет Георги Славов, който ще се яви като независим, на кандидата на ГЕРБ Димитър Иванов, на кандидатът на БСП за България Катя Георгиева и на бизнесмена Валентин Ревански. Катя Георгиева се включва в местните избори от позицията на лидер на местната структура на БСП и на общински съветник в местния парламент в два поредни мандата. С каква мотивация приема номинацията на левицата за кандидат-кмет , кои са парещите проблеми на ямболии за които ще работи и кои са  основните акценти в нейната предизборна програма – на тези въпроси Катя Георгиева отговори часове преди официалния старт на предизборната кампания.

Г-жо Георгиева, какво Ви мотивира да приемете номинацията на БСП за кандидат-кмет на Ямбол?

-Преди да дам съгласието си да бъде разглеждана кандидатурата ми за кмет на Ямбол от „БСП за България“ имах пред себе си условието да си отговоря на няколко въпроса. Има ли нужда Ямбол от нова посока в своето развитие? Категоричният ми отговор беше Да. От какво имат нужда моите съграждани и самият Ямбол като развиващ се областен център? Отговорих си и на този въпрос. И третият е с кого бих управлявала и как бих управлявала този град? Отговорът беше с потенциала и възможностите на всички ямболски граждани. На 47 години съм и съм от Ямбол. Нося Ямбол в сърцето си. Осем години съм общински съветник и ангажираността ми като такава ми даде опит, поглед, знания как трябва да се управлява община Ямбол, какви грешки не бива да бъдат допускани и какви са парещите проблеми на града и на самите ямболци. На тази възраст, със солиден стаж в частния сектор, винаги съм работила в него, целият ми трудов стаж е там съм добила и много допълнителни квалификации, умения да си поставям и добре да дефинирам целите, да търся правилните стъпки за тяхното постигане и да гоня резултатност. Така че всички тези комплексни причини ми дадоха основание, самочувствие и разбира се съзнавам голямата отговорност да бъда кандидата за кмет на „БСП за България“.

На какво залагате в своята предизборна програма?

-Основните приоритети в моята предизборна програма са завръщане на младите хора в града. За съжаление официалната статистика на държавата е, че единственият областен град, който в последните 10 години намалява своето население е областният център Ямбол. Независимо, че през последните 12 години в града преминаха доста милиони по европейски средства и по държавни програми, направиха се много хубави неща. Аз съм уважителен човек към всичко добро, което е постигнато. Това не доведе до задържане на младите хора в града. Те не виждат основание за своята професионална и житейска реализация в град Ямбол. Затова основният приоритет в моята програма е този за завръщане на младите хора. Като се започне от създаването на една социална програма за младите хора, общинска помощ за определени специалисти при тяхното обучение с цел те да се завърнат в Ямбол, а това ще доведе и до създаването на техните семейства тук, отглеждането на децата им, специална общинска подкрепа за родители, които са осигурени, които имат минимум средно образование при раждане на второ и трето дете, безплатни детски ясли, безплатна млечна кухня. Не защото младите семейства не могат да си го позволят. След като са създали деца те ще го направят, но за мен е много важно младите хора да усетят отношението на общинската администрация, на местното управление към тях, да се чувстват ценени, защото това ще ги направи наистина част от местната общност. Залагам и на връщането на славата на Ямбол като един добър индустриален град. Защото бизнеса се оплаква, че не може да вдигне заплатите. В Ямбол няма безработица, разбирате ли?

Каква е тя в момента като цифра?

-2,7% е официалната цифра на безработицата в Ямбол. Но младите хора когато не получават достатъчно високо заплащане го транслират като безработица. А всъщност това е липса на перспектива. Като общински съветник съм се срещала с различните организации на бизнеса. Те споделят за сериозните административни пречки, сериозният административен натиск върху тях, високите данъци, високите цени на услугите. Казват „Това ни задушава“. Всеки работодател, защото и аз съм такъв, иска да задържи един стойностен служител, работник, но трябва да има условия за това. Така че аз се ангажирам за една много сериозна общинска политика в това бизнеса да бъде улеснен чисто административно. По-добре, по-бързо да върши своите инвестиционни намерения, да диша по-спокойно. Това неминуемо ще доведе до отразяване и в заплащането на служителите. Категорично се насочвам към проекти за създаване на икономически зони около Ямбол. Ние се намираме на едно чудесно географско положение. За съжаление Ямбол е град-община, нямаме земя, но граничим с една община Тунджа, с една община Сливен. Много общини в България се възползваха от тези възможности за икономически зони така че в едно взаимодействие със съседните общини ние също можем да привличаме млади инвеститори, по-високотехнологични производства. Конкурентната среда води до повишаване на заплатите. И давам пример с една община Раковски, която е доста далеч от нас, но където много млади хора отиват, преместват цялото си битие там. За да се случи това обаче ние трябва да повишим и качеството на общинското образование. Ямбол е на последно място след седми клас по национално външно оценяване по български език и на предпоследно след 12-и клас. Това е ужасяваща статистика и досега общината за съжаление стоеше като страничен наблюдател, защото твърдеше, че това е държавна работа. Но общината не може да стои така, защото инвеститорите ще дойдат когато ти им предложиш хора, специалисти с функционални умения.

Кои от останалите кандидати за кметското място вижда като свои най-сериозни опоненти, каква предизборна битка очаква и каква кампания ще води Катя Георгиева, как ще бъде финансирана тя чуйте в прикачения звуков файл.

Прочети цялата публикация