БНР Стара Загора | 27.09.2019 12:44:58 | 67

Справедливостта е понятие, което в очите на страните е съвсем различно


Предсрочното условно освобождаване на австралийския гражданин Джок Полфрийман разбуни обществото, но случаят е на път да предизвика и междуинституционална криза след намесата на политици и реакцията на Висшия съдебен съвет, който на практика се присъедини към атаките срещу съда. 

Първи в сряда с остро обръщение към Висшия съдебен съвет излезе управителният съвет на Съюза на съдиите в България. Вчера общо 292 съдии от цялата страна и от всички нива в системата излязоха с обръщение към българските граждани по повод ескалиращото напрежение. Те призовават българските граждани към "осъзнато и отговорно поведение в защита на основните демократични ценности, човешкото достойнство и обществения мир". Под обръщението са се подписали съдии от близо 40 съдилища в страната, между които и старозагорските Окръжен и Районен съдилища.  Днес призив за зачитане на конституционно установената независимост на съдебната власт отправи и Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. В него се казва още, че "ескалиращата словесна агресия създава опасност за социалния мир и може да прерасне в насилие и физическа саморазправа и заклеймяване на съдии във връзка с изпълнението на служебните правомощия".   

„Насаждането в обществото на недоволство към съдебната система, към правораздавателните органи, в крайна сметка удря върху държавността, защото съдебната система е една от трите власти, на които се основава и уповава демократичната държава“, заяви в интервю за Радио Стара Загора по повод обръщението на  магистратите дългогодишният съдия по наказателни дела от Окръжен съд –Стара Загора Тоньо Тонев. По думите му трябва да си даваме сметка, че пренебрежителното, принизително отношение към съда всъщност удря върху правата на всеки от нас. „ Никак не е лесно на всеки съдия и на всеки съдебен състав  при постановяването на съдебен акт за тежко наказание да прецени на първо място то да бъде справедливо и от една страна да постигне целта осъденият да бъде превъзпитан, а от друга страна близките на пострадалото лице да се чувстват удовлетворени от полученото възмездие“, каза още съдия Тонев, който в съдебната си практика има постановени две доживотни присъди.    

Повече по темата и дали да отпадне съкратеното съдебно производство при тежки престъпления чуйте от интервюто в звуковия файл.   

Прочети цялата публикация