БНР | 02.10.2019 14:40:14 | 165

Фестивал носи на София много екстравагантни клавирни изкушения


За девети път София е по-екстравагантна, поне що се отнася до всичко, свързано с пианото, което мнозина определят като краля на инструментите. Иначе казано, вече е "в ход" фестивалът "Пиано екстраваганца", замислен и осъществяван от Людмил Ангелов, сам той именит пианист. С него си говорим за името ("пиано - защото пианото играе главната роля, и защото присъства на всеки концерт, а екстраваганца - защото търсим рядко изпълнявани творби, един различен, предизвикателен понякога репертоар), за акцентите, единият от които безспорно е Чучо Валдес, този изумителен кубинско-испански джаз пианист, който е носител на шест "Грами"-та и още куп награди и чието гостуване е чест и престиж за всеки фестивал по света.

"Неговото ниво като пианист е изумително и ще е интересно да чуем неговия рецитал в зала "България". Той наскоро е представял такъв рецитал в залата на Московската консерватория... все пак, като всеки голям джаз пианист, той има много солидно класическо образование," разказва Людмил Ангелов.

Оказва се, че голямата мечта на Чучо Валдес е да изсвири Втория концерт за пиано и оркестър на Сергей Рахманинов - "и той чудесно би се справил, имайки предвид нивото на неговия пианизъм, а оркестърът, който осъществи тази негова мечта, ще спечели мнооого публика" - добавя с усмивка прочутият пианист.

Става дума и за другия (малко неочакван) акцент, а именно рециталът на Емануил Иванов, който спечели един от най-големите, трудни и престижни клавирни конкурси в света - "Феручо Бузони". Интересното е, че неговото участие е програмирано от Людмил Ангелов преди тази награда, след участието на Емануил в майсторкия му клас. Така той доказва, че е и добър мениджър на фестивал, защото е успял да покани голяма звезда точно преди да стане голяма звезда. "И финансово е по-добре така" - смее се той и продължава (съвсем сериозно вече) с интригуващата програма, която ще представи Емануил Иванов, съвсем в духа на философията на фестивала, защото "освен така обичаните и често изпълнявани "Картини от една изложба" на Мусоргски, той ще изсвири 6 транскрипции на Алексис Вайсенберг по теми на Шарл Трене, един от големите композитори на френския шансон - те ще прозвучат за първи път в България, както и пиеси от невероятно трудната сюита "Ява" на Леополд Годовски".

Друга новост, благодарение на сътрудничеството с Нов български университет, са трите концерти, обединени под мотото на приемствеността - двама прочути концертиращи пианисти, които са и успешни преподаватели, в случая - Милена Моллова и Винченцо Балцани със свои рецитали, а между тях - изява на техните успели вече ученици, като дуото Алина и Николай Шаламови, които имат награда от престижния конкурс на Баварското радио и телевизия като дуо (ученици на проф. Моллова) и Давиде Раналди, студент на проф. Балцани. Следват Франция, Испания и Португалия, всяка от тези държави представени от пианист от висока класа - Юг Льоклер, Луис Фернандо Перес и Артур Пизаро. Има го и традиционният ден на отворените врати (в Аулата на Софийския университет на 13 октомври), когато Людмил Ангелов ще дава безплатни уроци на предварително записалите се и ще има открита сцена, на която всеки (малък или голям) може да изсвири по нещо (кратко). По традиция гостува успял преподавател - тази година ще можете да се срещнете с Емилия Канева, учителката на Ивайло Василев, който е само на 12, а вече има куп престижни награди.

Финалът на "Пиано екстраваганца" тази година е за Светлин Русев и Евгени Божанов.

Повече подробности за фестивала чуйте в разговора на Лили Големинова с Людмил Ангелов.

Прочети цялата публикация