БНР | 03.10.2019 14:01:56 | 106

Скайрънинг и има ли той почва у нас?

С малка подкрепа поддържаме национален отбор, федерация (понеже тя не се финансира от държавата) и правим етап от Световната купа - това разказва Димитър Димитров, собственик на малка спортна фирма, който от няколко години организира “Пирин Ултра” и ръководи Българската федерация по скайрънинг. Един сравнително млад спорт, за който в България - и като място за подготовка, и като условия за провеждане на състезания на свтовно ниво - има бъдеще, защото планините ни предлагат не само красиви гледки, но и достатъчно технични и предизвикателни трасета.

В края на миналия месец в Банско за втора поредна година една от дистанциите (66 км) на планинския ултрамаратон “Пирин Ултра” беше и етап от Световните серии по скайръниг. Затова, наред с другите бегачи, на старта застанаха и 20 елитни атлети, сред които световната шампионка за 2018 г. Рагна Дебатс, както и българите Антония Григорова и Кирил Николов-Дизела. Преди състезанието Антония заемаше 23-о място в генералното класиране, а Дизела - 13-о. След като и двамата завоюваха бронзови медали, Антония зае 17-ото място, а Дизела влезе в ТОП 10 с девета позиция. Трябва да се отбележи и, че той подобри времето на миналогодишния победител Пере Аурел.
Скайрънинг или да бягаш в небето
Началото му като спорт е поставено през 1992 г. от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90-те години на миналия век те правят първите състезания на Монблан и Монте Роса.
Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници, като популярността на скайрънинга продължава да расте. Миналата година в трите старта на “Пирин Ултра” участваха 200 души от 25 държави, а тази - 500 от 39. Някои от участниците се връщат на следващата година отново - за да подобрят постижението си или просто за да спечелят точки за генералното класиране. Така миналата година французинът Бенят Мармисол зае второто място, а сега победи при мъжете, Рагна Дебатс пък през 2018 г. се отказа на Тевно езеро, а сега дойде пак, за да заеме първото място при жените.
Какво споделиха преди старта и след него някои от участниците в “Пирин Ултра” - чуйте в звуковия файл.