БНР | 14.10.2019 10:23:47 | 118

Проф. Мирчев: Зависимостта на секционни комисии е по-страшна от купуването на гласове


С наближаването на местните избори отново на дневен ред излиза темата за купуването на гласове. През уикенда бе арестуван мъж от Лясковец.

Постъпват ли в ГИСДИ сигнали за купуване на гласове

Още е много рано. Сигналите се появяват едни или два дена преди изборния ден и в рамките на самия изборен ден, каза пред БНР проф. Михаил Мирчев от Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ).

„В момента просто има предварителна информация за схемите, които се използват. Има цели организирани структури – хилядници, стотници, десетници, които са в цигански махали в някакви специфични селища“, каза той в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт.

„Там където има т.н. корпоративен вот и двете системи действат и се припокриват. Така че предварителната информация е отново да се прави нещо, което е правено поне последните десетина години“, добави Мирчев.

Има ли нови схеми за оказване на натиск върху избирателите

„Две неща бих могъл да кажа - не, че са нови, просто в по-голям мащаб се прилагат. Това е грубото заплашване и рекетиране. Мутренският натиск, ако мога така да кажа. Заплашване на хората, че ако не гласуват за когото трябва, физически ще започнат да им се случват неприятни неща. За съжаление на много места има сигнали, че подобни практики се разрастват“, каза той.

Според него второто важно нещо, макар че прекалено много се говори в медиите и от наблюдателите за т.н. купуване, е „една вълна в момента, която е по-страшна“.

В зависимост се поставят цели секционни комисии

„Да се поставят в зависимост цели избирателни секции, т.н. секционни избирателни комисии. Има там формално някакви опозиционни представители. Формално се водят от някоя партия, но предварително има договорка с тях. Те персонално може да са подкупени, така че те си затварят очите. Когато се броят бюлетините, пият кафета, когато се подменят протоколи, изведнъж се оказва, че им се е доспало. Сигнали за такива неща също зачестяват. И второ, тази криминално-корупционна практика се пренася на по-горното равнище, на равнището на ОИК (Общинските избирателни комисии). Това ме притеснява тази година, че оттам ще дойдат повечето изненади“.

 „Цели комисии, секционни комисии – това са избирателни секции, след това на общинско и районно равнище“, посочи още проф. Мирчев.

Така излиза по-евтино за партиите

„Много по-евтино е - за да си осигурите 50 хил. гласа при тази система плащате 5 пъти по-малко пари. И организационно е много по-лесно“, твърди още той.

В интервю за предаването „12+3“ Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“ разказа какви сигнали постъпват на телефоните на организацията:

„До този момент не са постъпили преки сигнали за купуване на гласове, а по-скоро за обаждания има регистрирани от граждани, които имат опасения, че може би изборният процес няма да бъде честен. Молят за съдействие, изразяващо се в изпращане на наблюдатели в населено място – в Бургаски район. И един сигнал относно нарушение на правилата на провеждане на предизборна кампания“, коментира Нушева.

Интервюто с проф. Михаил Мирчев и Ваня Нушева можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация