Mediapool.bg | 15.10.2019 05:30:38 | 184

България - Англия: Позорна загуба и расистки скандирания

Българският национален отбор допусна най-сериозната си загуба като домакин в понеделник вечерта – Англия спечели мача от европейските квалификации с 6:0. Четири гола паднаха в първото полувреме, още два във второто.   Снимка: БГНЕС   Маймунски Наред със загубата, България бе посрамена и заради расистките възгласи към английските играчи. Редица футболисти заклеймиха поведението на българските запалянковци, а мачът бе на косъм от прекратяване след две прекъсвания през първото полувреме. Английските играчи са обмисляли изобщо да не излязат на терена за втората част, но все пак са решили да довършат срещата. Част от играчите заявиха, че са видели нацистки поздрави на трибуните и са чули маймунски скандирания по свой адрес. На почивката английският треньор Гарет Саутгейт е убеждавал играчите си да излязат за втората част. "Този мач не беше толкова лесен за нас. За съжаление исках да говорим повече за футбол след този двубой. Играчите се чудеха дали има смисъл да продължават да играят в този мач. Наложи се на полувремето да ги окуражавам да излязат отново на терена", заяви той, цитиран от Dsport. На почивката капитанът на националния отбор Ивелин Попов отиде да говори с феновете в опит да успокои страстите.   Снимка: Гети   Мълчание Никой от факторите в българския спорт не коментира загубата. Спортният министът Красен Кралев си тръгна от стадиона дестина минути преди края. Шефът на БФС Борислав Михайлов също не е останал до края. Треньорът на националния отбор Красимир Балъков направи кратко обобщение на ситуацията пред БНТ. "Нямаме класа, просто и елементарно. Резултатът е 6:0 и мен ме боли, и футболистите ги боли, но в крайна сметка това ни е реалността", заяви той. Балъков допълни, че е готов да си подаде оставката, ако проблемът е в него. В подобен дух бе изявлението и на Кирил Десподов: "След такъв мач е много тежко да се говори. Това е реалността. Не ни се получиха нещата. Англия за 30 минути вкара 4 гола и си осигури победата", заяви той. Вратарят Пламен Илиев определи резултата като голям срам. Разликата между двата отбора от небето до земята, заяви бившият национал Димитър Бербатов. "Превъзхождат ни. Спринтове, подавания, самочувствие, всичко... Показахме много голямо уважение и респект. Нормално е да го има, но това беше прекалено", заяви той.   Снимка: Гети   Идиоти "Съжалявам, че България е представена от такива идиоти по стадионите. Както и да, 6:0 и се прибираме у дома, поне си свършихме работата", написа в туитър след мача английският национал Рахим Стърлинг по повод расистките скандирания на българските запалянковци. Той не бе единственият с негативна реакция. "Не беше лесна ситуация за игра и не бе такава, която трябва да се случва през 2019-а. Горд съм, че въпреки това взехме трите точки, но това не трябва да се пренебрегва, написа нападателят Маркъс Рашфорд. Той поздрави българския капитан Ивелин Попов заради опита му да успокои феновете. „Иска се кураж", написа той.