БНР | 21.10.2019 12:33:36 | 185

Христо Ристосков: Не може страничен съдия да обучава главен


"Работата в българското съдийство е пълен абсурд. Не може страничен съдия да обучава главен". Тома заяви днес в актуално студио "Дерби" бившият международен рефер Христо Ристосков.

В кариерата си на футболен съдия има 159 мача в „А“ група и 48 срещи в турнира за Купата на България, което го нарежда в Топ 10 на класацията по брой мачове за всички времена. Ръководил е един финал в турнира за Купата на България през 2004 година (ЦСКА – Литекс), както и мач за Суперкупата през 2006 година.
Международен съдия на ФИФА в периода 2004 – 2010 година, като е ръководил общо 42 международни мача, включително квалификации за Европейско и Световно първенство по футбол.
Като футболист записва 68 мача и 12 гола за Вихрен (Сандански) в „Б“ група (1988 – 1993 година). Като играч на Пирин е вицешампион на България за юноши до 15 години (1986 година) и юноши до 17 години (1988 година).

"Преди 7 години подписахме конвенцията на УЕФА, с която се финансираше обучението на съдиите. Парите отидоха, изядени, изпити, а резултати няма. А причината затова е президентът на футболния съюз. Той се обгради с некомпетентни хора. Не може асистент съдия да обучава главните съдии. Няма съдия, който да блести с някаква класа. Сегашните Кабаков, Станислав Тодоров са изключения. Последният конгрес на футболния съюз бе някакъв абсолютен фарс. Жандарерия пази отвън. В държава от Европейския съюз това е пълен абсурд. Кой трябва да бъде президент? Футболна фигура, който да изгради солиден екип, с който да се работи. Да се постави ново начало. Не се работи нито в школите, никъде, нищо. За 20 години сме направили една трибуна без козирка. Няма инвестиционен климат във футбола. Затова и никой не иска да инвестира в този футбол. Правиме ремонти, а всичко ни е за ремонт. Нямаме един стадион, който да отговаря на всички изисквания. Къде след година или две ще играят националите ни. УЕФА постоянно увеличава изискванията си", каза Христо Ристосков. Чуйте още от него:


Прочети цялата публикация