БНР | 23.11.2019 12:08:23 | 189

Шокиращ старт на сезона в кънки бягането


Сезонът по бързо пързаляне с кънки на дълга писта бе официално открит през изминалата седмица със старт от Световната купа. Пълен с изненади бе състезателният уикенд в столицата на Естония, Минск. Първата поднесоха рускините, които в спринта при жените имаха цели две представителки на подиума. Като и двете оставиха зад гърба си настоящата олимпийска шампионка на 500-метровата дистанция Нао Кодайра от Япония. Олга Фаткулина се класира първа, а Дария Качанова втора. Останалите победителки в Минск бяха американката Британи Боу на 1000 метра, холандката Иреен Вюст на 1500 метра, канадката Изабеле Вайдеман на 3000 метра и сънародничката й Ивани Блонден в масовия старт. В отборния спринт холандките бяха най-добри.

При мъжете най-голямата изненада бе представянето на китайците, които очевидно са си поставили за цел до 2022 г., когато те ще бъдат домакини на зимните олимпийски игри, да сложат край на холандската доминация в кънки бягането. През изминалия уикенд китайците направиха пробив в Минск, записвайки три втори места, съответно Гао Тингюна дистанцията от 500 метра и Нинг Зонгян на 1000 метра.

В дисциплината "тийм спринт" представителите на Китай също неочаквано от никого се класираха втори. Друга изненада в Минск бе златния медал, спечелен от корееца Юн-Хо Ким в спринта на 500 метра. Разбира се, това се случи в отсъствието на контузения световен рекордьор - руснакът Павел Кулижников. Всички останалите титли при мъжете се озоваха в ръцете на представители на холандския национален отбор - на1000 метра пръв бе Томас Крол, на 1500 метра Кйелд Наус, на 5000 метра Патрик Руст и в масовия старт Йорит Бергсма. Роналд Мулдер, Кай Фербей и Кйелд Наус взеха титлата в отборния спринт.

Докато едни побеждаваха, на други им се наложи да ближат рани след драматичното си представяне в Минск. Някои от фаворитите останаха извън десетката в коронните си дисциплини. Норвежецът Хавард Лоренцен, който е настоящ олимпийски шампион в спринта на 500 метра, остана едва18-ти в своята дисциплина. Другият разочарован от представянето си бе Свен Крамер, който от непобедим в последното десетилетие изведнъж се озова на 13-тото място на 5-километровата дистанция. Провала си той коментира така: "За мен не е важно дали ще съм 3-ти или 13-ти, след като не съм победител и съм бил наясно с това половин обиколка преди финиша."

За Свен Крамер, който доскоро не признаваше нищо друго освен победите, кошмарът от началото на миналия сезон отново се повтаря. След като на прага на сезона Крамер бе ударен от шофьор, отнел предимството му при колоездене в Инцел, Германия, с последвал отток и възпаление в коленната става, сега и старата му контузия на гръбнака се обади. Нещата са дотолкова зле, че преди ден Свен отказа всичките си участия в състезания до Коледа.

Така вместо да стартира в стартовете от Световната купа в Полша, Казахстан и Япония, Крамер ще се отдаде на възстановителни процедури и последваща високопланинска подготовка на ледения овал в Колалбо, Италия. Всичко това с цел той да бъде във форма за основната част от сезона, която започва през януари. Крамер често е отказвал участия в последните два старта от Световната купа преди Коледа в полза на тренировъчни лагери, с което е разочаровал много почитатели на кънки бягането по света. Разбира се, този път не е така.

Кйелд Наус, който от холандците физически може би е най-подготвен за сезона е все още е в процес на изчистване на последни детайли от техниката си на пързаляне при излизането от завоите. Той имаше проблеми именно в тези участъци в два от стартовете (на 1000 и 1500 метра) по време на квалификациите за участие в първите четири надпревари от Световната купа за сезона, както и в старта на 1000-метровата дистанция в Минск, където холандецът продължаваше да прави все една и съща грешка.

Самият той не спира да разяснява на журналистите как понякога при изпълнението на т.нар. пресечки в края на завоите, когато се пързаля във вътрешния коридор, не успява да извади и постави ножа на една от кънките си по най-добрия начин и тогава му се налага да включи всичките си умения от практикуването на екстремни спортове, за да остане на леда и да не падне. Дъгата на завоя във вътрешния коридор е много по-малка от тази във външния такъв, т.е. завоят е по остър и при огромното ускорение много по-трудно се устоява на центробежните сили, и трудно с кара чисто, за което роля играе и умората, която се натрупва в мускулите.

Кйелд Наус, който е двукратен олимпийски и световен шампион и рекордьор на дистанциите от 1000 и 1500 метра, все пак съумя да покаже и едно перфектно пързаляне през изминалия уикенд. Направи го в на старта на 1500 метра в Минск, което освен, че върна усмивката на лицето му, му донесе и победата. След състезанието, Наус коментира съвместната работа на неговия клубен отбор "Юмбо-Висма" с "Ред Бул" и възможността за използване на редица иновационни тренировъчни технологии, както и аеродинамичния тунел, в който се тестват болидите на "Ред Бул Рейсинг".

Наус няма право да каже какво точно тества отбора му, но потвърждава, че се правят тестове. Вероятно става въпрос за тестване на аеродинамика на материи, костюми, кънки и каски. Вероятно се работи и върху подобряване техниката на пързаляне на всеки един състезател в отбора. Наус даде и следния отговор на въпрос на БНР за това какво е мнението му, като върл противник на употребата на допинг в спорта, за приемането на кетонни добавки от колоездачите от неговия отбор по време на тазгодишния "Тур дьо Франс": "Щом една хранителна добавка или субстанция не е в списъка на Световната антидопингова агенция, значи не е забранена, т.е. няма как някой да бъде съден за това, че я използва. Ако някога влезе в листа, вече е друг въпрос".

Ето и какво още ще се случи до края на сезона: Основен акцент ще бъдат двете световни първенства, който ще се проведат през февруари 2020 година. Това в отделните дисциплини (от 14-ти до 16-ти февруари) ще е може би най-интересното, защото на него се очаква да бъдат счупени някои от световните рекорди. Такива са поне амбициите на мнозина от топ кънкобегачите в света. Задачата им няма да е никак лесна, тъй като освен за рекорди на най-бързата писта в света, те ще трябва да се борят и за спечелването на световни титли в Солт Лейк Сити, САЩ. При пързаляне на скорост, на която досега никога не си се пързалял, се налага да се противопоставяш на сили, които са непознати за теб. Особено в завоите, центробежната сила става трудна за преодоляване.

Световното първенство в кънки бягането "ораунд" и спринт в Хамар, Норвегия ще бъде второто по важност състезание за сезона. То ще се проведе от 28-ми февруари до 2-ри март 2020 година. Трето по значение ще бъде Европейското първенство в отделните дисциплини, което ще се проведе от 10-ти до 12-ти януари в Хееренвеен, Холандия. "Меката" на кънки бягането, както още наричат ледения овал "Тиалф", ще бъде домакин и на заключителния старт от Световната купа по кънки бягане за сезона от 6-ти до 8-ти март 2020г.


Прочети цялата публикация