БНР | 16.03.2020 03:30:20 | 167

Коронавирусът намери място като тема и в първия дебат между Джо Байдън и Бърни Сандърс


Центровете за превенция и контрол на заболяванията в САЩ препоръчаха отмяна на събития, на които има повече от 50 души през следващите 8 седмици като мярка за справяне с пандемията от КОВИД-19.  

Препоръката идва в момент, в който така или иначе настъпиха резки промени в ежедневието на американците и не се отнася до училища или компании. Бизнеси и правителството вече предприеха стъпки за ограничаване разпространението на вируса. Работодатели създадоха правила за работа от разстояние, увеселителни паркове и плажове не допускат посетители, a губернаторите на Охайо и Илинойс наредиха затваряне на барове и ресторанти.

През почивните дни се появиха и кадри с огромни опашки по летища. Властите определиха създалия се хаос като „недопустим“ и добавиха, че условията вече са се подобрили.

От администрацията на президента Доналд Тръмп призоваха гражданите да спрат с презапасяването. Подобно на картини от много страни с празни магазини и тук може да се видят празни рафтове и опашки.

Вицепрезидентът Майк Пенс призова американците да купуват продукти само за седмица напред, а Тръмп заяви, че е получил уверение от водещи хранителни магазини, че няма проблеми при веригата за снабдяване.

Темата за коронавируса намери място и в първия дебат между бившия вицепрезидент Джо Байдън и сенаторът Бърни Сандърс за изборите за президент през есента. Санъдрс критикува администрацията на Тръмп за мерките и като слабост посочи системата за здравеопазване. Сенаторът от Върмонт застава зад одържавяване на здравеопазването в САЩ, но Байдън посочи, че в Италия, където вирусът доведе до поставяне под карантина на общо взето цялата страна, здравеопазването е държавно и това не е проработило.

За Сандърс здравната система с един играч би гарантирала безплатно лечение за тези, които са диагностицирани с КОВИД-19.

Пандемията от новия коронавирус оказа влияние на предизборната кампания като се стигна до  отменяне на митинги и дори преместване датата на местни първични избори. Случващото се доведе и до нови ограничения в пътуването. Вашингтон разшири забраната за влизане на чужденци на територията на страната.

Междувременно борсата се очаква да започне още една турбулентна седмица, тъй като федералният резерв премина към спешната и изненадваща мярка да свали лихвения процент до почти нула – първа подобна стъпка от над 4 години насам. Това доведе до рязък спад на фючърсите регистрираха рязък спад. Тепърва предстои да се види какъв ще е ефектът от промяната в начина на работа на много компании.

Прочети цялата публикация