OFFNews Икономика | 16.03.2020 11:33:05 | 280

Нулева година в туризма и по-тежки щети в икономиката, отколкото в медицината прогнозира българският бизнес


Държавата да покаже своята коректност към бизнеса и на часа да изплати всички свои задължения по оперативни програми и обществени поръчки. Това поиска Радосвет Радев, член на управителният съвет на Българската стопанска камара от името на бизнеса на спешна среща на работодатели при президента Румен Радев заради кризата заради коронавируса.

Радосвет Радев добави, че в момента не се знае каква е степента на засегнатост в отделните икономически отрасли и подчерта, че "има такива, които потъват спокойно и такива, които са спрели".

Това са доставки, храни и фармация. Там, където има роботизирани системи, се работи 24 часа. Това, което държавата може да направи, е в този момент да покаже своята коректност, изплащайки всички свои задължения по различни програми и обществени поръчки, подчерта Радев. 

Тепърва ще се решава по какъв механизъм ще се оценяват щетите за бизнеса, заяви президентът Румен Радев. 

Само с ограничения, забрани и глоби ние не можем да излезем от тази криза като пълноценно общество и като устойчива икономика. Задължително е с всички тези ограничителни мерки да бъдат в ход и комплекс от мерки, които точно в този тежък момент да подкрепят бизнеса, който вече търпи сериозни загуби. Да подкрепят най-засегнатите български граждани. Да подкрепят тези, които в момента губят работата си, губят поминък. Това също е изключително важна и неотложна мярка. Виждате, че във всички засегнати държави пакет от такива мерки са в ход, добави президентът.

Да, знам, че ресурсите са ограничени, подчерта Радев и припомни, че вчера е призовал правителството в спешен порядък да прецени своите финансови, инвестиционни приоритети.

Ако се налага, някои проекти могат и да изчакат. Но здравето, животът, благоденствието на българските граждани и здравето на българския бизнес не могат да чакат, разясни той. 

"Без бизнес не може да оцелее държавата", категоричен е държавният глава.

Според него по най-бързия начин трябва да се стигне до решение как държавата да подкрепи българския бизнес.

Председателят на управителният съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че "световната и европейската икономика бяха в недобро здраве и преди пандемията". Той добави, че всичко, което се случва, ще се отрази сериозно на икономиката.

Щетите от COVID-19 ще са повече икономически, отколкото медицински, смята Велев.

Необходимо е да се приемат несимволични мерки за доходите на хората, които са останали без работа и доходи. Критериите са ясни. Тези, на които им е забранено да работят и са останали без доходи, трябва да бъдат компенсирани. Тези, които имат рязък спад на продажбите, поради това, че са запушени транспортните коридори, също трябва да бъдат подкрепени, подчерта председателят на управителния съвет на АИКБ.

Кънчо Стойчев, заместник-председател на управителният съвет на АИКБ допълни, че сме в "кризисен процес". Това не е първият грип – независимо от глобалната реакция. Стандартът на хората ще върви надолу – трябва да омекотим удара. Ситуацията за бизнеса се промени за 24 часа, поясни Стойчев.

"16-17% от БВП на страната е спрян – това е секторът на туризма. Годината ще нулева за туризма", категоричен е той. 

Ако има начин да се осигурят плащанията към всички строителни фирми в България. Важно е страната да се справи след коронавиурса. Трябва да бъдат разсрочени и някои плащания, а банките да не бъдат толкова строги при лихвите. Ще направим всичко, което е възможно да запазим финансовите възможности на нашите служители, заяви представителя на Конфедерация на работодателите и индустиалците в България и председател на управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев. Ще издържим, вдъхна кураж той. 

Прочети цялата публикация