БНР | 17.03.2020 12:49:15 | 189

Туризмът във Велико Търново се срина


Туризмът във Велико Търново се срина. Затвориха големи хотели. Нито един от занаятчиите на Самоводската чаршия не работи. Единственият музеен обект, който приема туристи, е крепостта „Царевец“, но заради посетителите от рискови дестинации, които посещават архитектурно-музейния резерват на открито назрява напрежение сред музейните работници, които им продават билетите. Регионалната библиотека започна да доставя книги по д омовете, които се дезинфекцират през специална машина. 


Туризъм във Велико Търново в условията на извънредно положение вече няма. „Всички посещения, включително и през големите туроператори, са анулирани. Големите хотели започнаха да затварят“, заяви за БНР Борислав Йорданов, управител на общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“. Всички офиси на туристическия център не работят. Консултации се дават само по телефона. Отменено е 17-ото издание на международното туристическо изложение „Културен туризъм“, което трябваше да се проведе от 23 до 25 април.

Емблематичната за историческата и духовна столица на България улица на занаятите е празна. Всички дюкяни на занаятчиите, кафенетата и антиквариатите са с големи катинари на вратите. На Самоводската чаршия работи само бакалията, туристи няма, коментира търговецът в хранителния магазин Петър Стойчев: 

„Заради вируса, под карантина. Не съм отдавна на чаршията, до сега не е било така. В бакалията са оставени фигурки от дърворезбаря. Никой за сега не проявява интерес към тях. Няма туристи. Мъртвило“.

Единственият туристически обект във Велико Търново, който работи, е архитектурно-музейният резерват „Царевец“. Посещенията са на единични туристи, групи не се допускат. От касата, където се продават билетите за вход в крепостта, отказват коментар, забранено им било да говорят с журналисти. В неформален разговор споделят, че на ден минават по не повече от десетина туристи. Музейните работници на касата са притеснени и отказват да работят, защото статистиката, която събират при разговор с туристите, на които продават билети, показва, че посетителите са от рискови дестинации като Китай и Испания, както и туристи от Белгия, Франция, Германия, Австрия, Гърция и Израел, но и от българи, завърнали се от чужбина, решили да се разходят, преди да се приберат по родните си места.


Външни лица в административната сграда на Регионалния исторически музей не се допускат. Спряна е работата на комисиите по идентификация на културни ценности.
Извършва се пълна профилактика на експозициите във всички музейни обекти, които са затворени, включително и абранашките средновековни църкви със статут на музеи.

Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново не приема читатели, но започва доставка на книги по домовете, разказа директорът на библиотеката доц. Калина Иванова:

„Предварително ще получаваме заявки от нашите читатели. Наскоро закупихме машина за почистване и дезинфекциране на книгите, така че те предварително ще бъдат почистени и дезинфекцирани и пакетирани и чрез служебния ни транспорт и библиотечен специалист ще бъдат доставени на читателите, за да могат пълноценно да ползват времето, когато са си по домовете. Книгите не се оставят просто пред вратата, ще се звънне на читателя. Нашите колеги ще бъдат екипирани с маски и ръкавици. Читателят освен книгите трябва да получи и заемна бележка, на която да се подпише, за да се документира, че книгите са заети от него. След като се върнат те също се дезинфекцират и се поставят във фонда“.


Дистанционна работа въведе библиотеката на читалище “Надежда“. В уникалния архивен фонд има 413 старопечатни книги и ценни издания. „Правим проучвания на наши клиенти и им изпращаме матиралите по електронна поща. Последните ни поръчки са за материали по философска и фолклорна тема. Хората, за които работим, не ни плащат в брой, а ни даряват книги“, обясниха от читалищната библиотека.

Прочети цялата публикация