БНР | 17.03.2020 16:48:42 | 171

За кои сектори кризата с коронавируса е печеливша


За сектори от развлекателната индустрия кризата с коронавируса се оказа печеливша.

Стадионите, концертните зали и киносалоните може и да са празни, но за сметка на това онлайн стрийминг услугите са в разцвет. Промяната в начина на живот и харченето заради коронавируса оказват всеобхватни ефекти и върху индустрията за забавления. Със самоизолацията се увеличава употребата на филмите по заявка и игрите.

В Китай, след като бяха наложени масови изолационни мерки, средноседмичното сваляне на приложения през първите две седмици на февруари е скочило с 40 процента спрямо средните стойности за цялата 2019 г., съобщи „Файненшъл таймс“. За същия месец свалянията на игри на устройства на Епъл също са скочили с 80 на сто спрямо миналата година. Увеличено потребление в Китай по време на епидемията е имало и на телевизия и радио.

И въпреки че фондовият пазар е нестабилен, акциите на някои компании растат - на предоставящите видеоконферентни услуги, фитнес оборудване и технологични компании като Нетфликс, показват данни на Yahoo Finance. Смята се, че най-печеливша от пандемията ще бъде „Амазон“ - най-големият виртуален магазин в Съединените щати.

Изненадващо, онлайн търговете също отчитат растеж. Дарън Джулиън, шеф на американска компания за търгове, казва, че регистрациите на оферанти и поръчките на ценности, притежавани от знаменитости, са нараснали десет пъти:

„Има десет пъти по-голям интерес от обикновено - и то от страни като Италия и Испания и части на Европа. Става въпрос за поп култура, но има небивал интерес от всички. Смятам, че хората търсят какво да правят и къде да вложат парите си, вместо на борсата“.

Джулиън добавя, че предметите, притежавани от знаменитости, се приемат като алтернативен начин за инвестиция, докато акциите на петролни и други компании падат:

„Отбелязахме рекорд през 2008 и 2009, когато фондовата борса преживя срив, защото богатите хора търсиха начини за диверсификация. Така че очакваме коронавируса да подпомогне бизнеса ни. Наддаването и търговете се извършват онлайн, участието става и през смартфона“. 

Прочети цялата публикация