БНР Стара Загора | 19.03.2020 13:17:28 | 193

Д-р Г. Желев, епидемиолог: Носете маски срещу вируса и не си дезинфекцирайте ръцете с белина

В социалните мрежи могат да се прочетат всякакви съвети за превенция на коронавируса. Една част от препоръките са безполезни, а други са буквално опасни. Радио Стара Загора се обърна към д-р Георги Желев д-р Георги Желев- преподавател в Тракийския университет в секция „Епидемиология, инфекциозни болести и превантивна медицина”. Той определя мерките срещу коронавируса като адекватни и навременни, защото са изпреварили пика на заболяването.

РСЗ: Д-р Желев, кои са най-достъпните , но ефикасни мерки срещу вируса и Вие и Вашето семейство как се предпазвате?

Д-р Желев: Комплексните мерки за предпазване от коронавируса са най-ефикасни. Като една типична респираторна инфекция добре е първо да се предпазим от заразяване. Социална изолация, дистанция от хора, мерки за намаляване на инфекциозната доза. Маските дори и да не стопират на 100% вируса, намаляват дозата, а за да се разболее човек все пак е нужна по-висока доза. Нагледен пример за влиянието на дозата може да се даде с алкохола. Количество от 50 г. влияе различно на организма от литър алкохол например. Инфекциозната доза влияе на заболяването и върху крайния изход.  Редно е да се избягват малки затворени пространства като асансьори, заведения и др.

РСЗ :Какви превантивни мерки можем да вземем като употребата на медикаменти, добавки?

Д-р Желев: Състоянието на имунната система и организма влияят на протичането на заболяването. Не случайно хората с хронични заболявания и тези ,които са изтощени от химиотерапии, изкарват много тежко заболяването Чай от джинджифил, хрян и други евтини начини има за подсилване на организма и имунната система в края на зимата. Антиоксиданти като клеева тинктура, мед, куркума и други, които могат да се прибавят към храненето. Високите дози витамини не са за препоръчване , защото могат да доведат до здравословни проблеми. Безконтролната употреба на витамините С и Д може да доведе до здравословни проблеми с бъбреците, черния дроб. В медицината има една мисъл, че дозата прави отровата. Особено с мастно разтворимите витамини като Д, Е, А, К трябва да се внимава. В Англия е регистриран продукт за борба с гризачи на базата на витамин Д. Повишават се нивата на калций и умират от сърдечна смърт.

РСЗ: Мнозина хора почистват с белина и различни хлорни разтвори, това доколко е правилно и ефективно?

Д-р Желев: Прилагане на хлорни препарати за почистване на пода, особено там където няма заразени хора, е абсолютно излишно. Вирусът просто не е там. Вирусът го внасяме по дръжките на вратите, ключовете за осветление. Изпарението на хлор в дома предизвиква възпаление на белия дроб, прави го жива рана. Това възпаление допълнително усложнява клиниката и протичането на коронавирусната инфекция и потиска имунната система.  Използването на неподходящи вещества, в неподходящи помещения може да предизвика обратен ефект. Това не означава, че белината не е дезинфектант. Трябва да се внимава с концентрацията и мястото.

РСЗ: Дори се срещат препоръки за миене на ръце с разтвор на белина!?

Д-р Желев: Това вече е много опасно. Дори едно измиване със сапун е достатъчно. Но какъв е пътят на вируса в дома? Прибирате се и докосвате дръжката на вратата, после ключа на осветлението, после крана на водата. Измивате си ръцете и пак пипате замърсения кран, ключа и вратата,  и телефона. На това трябва да се обърне внимание , а не да киснем ръцете в разтвори.

РСЗ: Д-р Желев, стресът как влияе на имунната система и организма и защо е важно да сме спокойни и да не се поддаваме на паника.

Д-р Желев: Не случайно нашите баби наричат херпес вирусната инфекция, клиничната и изява стресница.  В природата  е възникнал еволюционен механизъм, който при стрес подготвя организма за борба или бягство. Отделя се адреналин, който все едно форсира организма. Повишава се кръвното налягане, кръвната захар- следствие на отделяне на кортикостероиди.

РСЗ: Дали е възможно да има хора в България, които вече са изкарали заболяването от коронавирус. Много хора смятат, че са го изкарали още през есента?

Д-р Желев: Не, не е възможно. Има много вируси, които циркулират в момента и това че симптомите се покриват със заболяването от коронавирус не е гаранция за прекарано заболяване. В медицината симптом А и симптом Б не правят непременно заболяването. Това не е математика. Факт, че у нас не се  разви реална епидемична верига като в другите страни, говори за внасяне на вируса в България преди месец и половина поне. Спекулативно е да се твърди, че много хора вече са преболедували и няма нужда от мерки за предпазване. Това ще наруши дисциплината. Това , което предстои , ще ни даде да разберем, че без мерки не може.


Прочети цялата публикация