БНР | 19.03.2020 17:41:44 | 152

"Софийски солисти" - гордостта на българското музикантство


На 19 март 1962 г. е първият официален концерт на камерния ансамбъл "Софийски солисти" в зала "България". Тогава съставът е наречен просто Софийски камерен оркестър. В него, по инициатива на диригента Михаил Ангелов, участват музиканти от оркестъра на Софийската опера с афинитет към инструменталната музика. След месеци на репетиции, започнали през ноември 1961 г., Софийският камерен оркестър излиза за първи път на сцена два дни по-рано на закрито събитие в залата на т. нар. "Българо-съветска дружба". В пресата от онова време четем, че в първия концерт участват като солисти пианистката Милена Моллова и певецът Николай Гюзелев. Програмата е изпъстрена с любими на публиката автори, както и с малкопознати имена - за всекиго по нещо.

След време името на ансамбъла е променено на "Софийски солисти", а мястото на диригента и ръководител заемат Васил Казанджиев, после и Емил Табаков. От 1988 г. до днес начело на най-уважавания и престижен камерен оркестър у нас е Пламен Джуров. Концертите и турнетата се трупат, както и премиерите, а "Софийски солисти" продължават да бъдат еталон за професионализъм и отдаденост към изкуството. Затова и слушателите на БНР ги наградиха с титлата "Ансамбъл на годината" в националната анкета "Музикант на годината" 2009. Оттогава Солистите нееднократно са участвали в церемониите по награждаването на новите носители на призове в радиодопитването.

Като всички други техни колеги в България и по света, и "Софийски солисти" не могат да проведат заплануваните си за сезона концерти - заради условията на карантина срещу разпространяването на коронавируса. Но можем да си спомняме хубавите мигове и да мечтаем музиката отново да звучи по сцените!

За миналото, настоящето и плановете за бъдещето на оркестъра маестро Пламен Джуров разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация