БНР | 20.03.2020 15:53:41 | 124

Сроковете за заплащане на сметките за ток на битови клиенти се удължават от 10 на 20 дни


Сроковете за заплащане, определени в общите условия по Закона за енергетиката, на дължими суми във връзка със снабдяването с електрическа енергия на битови клиенти, се удължават от 10 на 20 дни. Това реши парламентът с приемането на второ четене на текстове от законопроекта за мерките по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. във връзка с разпространението на коронавируса.

Сроковете могат да бъдат променяни с мотивирана заповед на министъра на енергетиката по предложение на Националния оперативен щаб, при отчитане на финансовата стабилност на сектор "Енергетика", с цел гарантира на енергийната сигурност, приеха още депутатите.

Народното събрание прие и текстове, с които по преценка на кметовете на общините и при доказана необходимост, безработните лица, които са регистрирани в "Бюрата по труда", ще могат да полагат обществено полезен труд, свързан с дезинфекция при спазване на санитарно-хигиенните норми.

Депутатите също така решиха по време на извънредното положение да отпадне изискването получаването на семейни помощи да се обвързва с редовното посещаване на детето в детската градина или училище. В приетия текст се посочва, че изискванията за получаване на месечни социални помощи по чл. 2 ал.4 от Закона за социалното подпомагане, не се прилагат.

Срокът на всички месечни семейни помощи, отпуснати на основание чл.7 и чл.8 от Закона за семейните помощи, който изтича от 1 февруари 2020 г. до отмяна на извънредното положение, се удължава служебно до края на месеца, в който е отменено извънредното положение.

Служебно със срок от един месец, след отмяната на извънредното положение, се удължават и сроковете за валидност на издадените заповеди за настаняване в услуги от резидентен тип, които изтичат в периода от 1-ви март до отмяната на извънредното положение.

Народното събрание реши и до три месеца след отмяната на извънредното положение, изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане /АСП/, както и кметовете на общините, да нямат право да намаляват или затварят социални услуги поради липса на потребители, с изключение на специализираните институции за деца.


Прочети цялата публикация