БНР | 24.03.2020 12:52:51 | 154

Къща за гости във Велико Търново става дом на медици под карантина


Благороден жест по време на криза направиха няколко адвокати. Те предоставиха безвъзмездно къщата си за гости във Велико Търново за настаняване на медици от областната болница, които работят под режим на карантина, за да се изолират от семействата си. Първи в къщата са пожелали да пребивават две лаборантки.

Идеята къщата за гости да бъде предоставена безвъзмездно на медиците се родила спонтанно при разговор между адвокатите, които са нейни собственици. В тази неприятна ситуация за всички решихме, че това е най-малкото, което можем да направим, за да сме полезни, разказва за инициативата великотърновският юрист Дончо Бораджиев: 

„То е ясно, че сме затворили къщата и бизнесът няма да върви в момента. Ние винаги сме били ангажирани, да не говорим, че и къщата носи един дух, който задължава да сме отговорни към обществото. Не беше трудно решение. Беше бързо и спонтанно решение. Затова веднага информирах представители на нашата болница във Велико Търново, като им казахме, че сме взели решението безвъзмездно да предоставим нашата къща за гости на медицински лица при нужда и по тяхна преценка, ако искат да се поставят под карантина. Много от хората в болницата може да не са болни, но да са контактни, да се притесняват за близките си. Желателно е в тази ситуация кой с каквото може да махне всички притеснения на медиците и да ги оставим да ги оставим да вършат това, от което те разбират“.

Къщата за гости, която ще стане дом на медици под карантина, е в стария град на Велико Търново и има интересна история. Тя е била дом на най-верния съратник на Васил Левски - Христо Иванов-Големия, където той е посрещал много от българските революционери. 

От утре в къщата постъпват две лаборантки от областната болница, поясни Дончо Бораджиев:

„Подготвили сме им къщата с комплекти чаршафи, с комплекти за дезинфекция. Предоставяме им цялата леглова база и кухнята и една хубава тераса към Янтра, на която, ако изобщо им остане време, да могат да си починат и да изпият по едно кафе. Очакваме две жени - лаборантки във великотърновската болница, които имат в дома си техни близки възрастни и не искат да рискуват близките си. Обадиха се и веднага се уговорихме и им предоставяме къщата“.

Къщата за гости може да приеме едновременно седемнайсет медици в седемте си стаи.

„Нашата идея, на съдружниците, е да предоставим цялата къща, а те съответно да си преценят според случаите. Надявам се да не останем единствените, които правим така. За мен е абсурдно да се разпъват палаткови лагери, полеви болници със стари пружинени легла, при условие че само в нашия град има толкова много леглова база, която в момента е затворена и разполага с поне минимални санитарни изисквания за по-спокойно протичане на едно такова заболяване. Мисля, че, ако сме повечко солидарни, по-лесно и по-бързо ще минем през този проблем“. 

Като адвокат великотърновецът Дончо Бораджиев е по-скоро критично настроен към приетия закон за извънредното положение:

„Като адвокат, работещ със закони, по-скоро мен ме е страх от законотворчеството на нашите депутати повече от вируса. От доста време се наблюдава тенденцията управляващите максимално да си разширяват властта, максимално да вземат репресивни мерки спрямо много други граждани. Сега в тази ситуация да се използват страховете на хората само и само тази власт да се уголемява за мен е мародерство. И настоящите закони дават достатъчно правомощия и на парламента, и на Министерски съвет, и на президент да се наложат необходимите мерки за справяне със ситуацията“.

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация