БНР | 25.03.2020 09:51:57 | 202

Трус по време на извънредно положение

Най-силното земетресение от 140 години насам разлюля хърватската столица малко след 6 часа в неделя. Трусът е бил с епицентър 7 километра на 22 март, а по последни данни е бил с магнитуд от 5.7 по Рихтер, след него са последвали десетки по-леки вторични трусове, а в понеделник вечерта и един по-силен – от 3.7 по Рихтер.

В понеделник почина 15 годишното момиче, което е било в центъра на града по време на труса и е било тежко ранено от паднала стена. 27 души бяха ранени, 18 от тях тежко. В Хърватия броят на заразените с Covid-19 вече е над 380, починал вследствие усложнения от него е един човек, а от вчера на гражданите е забранено да пътуват без основателна причина между населените места.

Имало ли е паника сред хората, които е трябвало да излязат от домовете си в ранната утрин, опитвайки се да спазват дистанция помежду си заради социалната изолация, която и в Хърватия като почти навсякъде по света, се препоръчва заради опасността от зараза с коронавирус.

Как се е извършвала евакуацията от болници и родилни домове, каква помощ са получили възрастните хора, с какво са помагали футболните фенове и какво послание изпратиха в неделя гражданите на Белград към Загреб – за всичко това разказва Милан Павичич – журналист от Загреб:

Основните щети от земетресението са в старата част на Загреб, а ранният час и призива да не се излиза по улиците заради вируса е допринесъл за малкото жертви и пострадали. Отломки от стени, тухли, паднали комини и повредени автомобили са били първите гледки след земетресението.

Отчупили са се парчета от едната кула на най-голямата катедрала в Загреб – един от символите на града, а сградата на парламента също е пострадала.

Александър Мирчев–българин, живеещ от 7 години в Загреб, разказва за поведението на хърватите във време на изолация и зараза, за дисциплината, за смирението и за начина, по които хърватите се шегуват дори и сега.


Прочети цялата публикация