БНР Стара Загора | 30.03.2020 12:57:57 | 124

Мъглижко училище с нова образователна практика за обучение в ромския квартал

Основно училище „Христо Ботев“ в Мъглиж се включи в дистанционното обучение с нова образователна практика сред децата от уязвимите групи в града, които не разполагат с устройства за провеждане на обучение от разстояние. Разпространението на коронавируса принуди държавата да прекрати училищните занятия. В резултат на това учители и ученици преминаха към on-line форми на обучение. За съжаление, в отделни части на страната тази практика се оказа неосъществима. Затруднения в тази посока изпитаха децата от мъглижкия ромски квартал „Свобода“. В него живеят около 80 ученици, които са останали изолирани от процеса на преподаване. В опит да решат създалия се проблем ръководството на ОУ „Христо Ботев“ допусна материалът да се усвоява от затруднените технически ученици и посредством хартиени носители. За целта учебното заведение ангажира своя образователен медиатор Ангел Денков. Той е назначен в училището по проект „Подкрепа за успех“. Ангел Денков ежедневно посещава по домовете ученици от 1 до 7 клас и раздава разпечатани учебни материали. След това медиаторът отново минава по домовете и взема от децата готовите домашни работи, като им дава нови задачи, обясни Милена Челебиева, директор на ОУ „Христо Ботев“.

Засега учителите предоставят на хартиен носител материали само по математика и български език и литература. В инициативата участие вземат и всички 25 щатни преподаватели. Всички ангажирани с нестандартния процес по преподаване са снабдени с предписаните от здравните служби индивидуални предпазни средства за защита от COVID-19.

„Опитваме се, в ситуацията на криза, да не изолираме децата от семейства в неравностойно социално положение. В начинанието си получаваме безценна помощ от Ангел. Самият той е баща на дете, включено в новата практика, и е в постоянна връзка с родителите на останалите“, обясни Милена Челебиева.

Хората в махалата имат изключително доверие в Ангел. Децата го наричат с обич  батко Ачо. „Трудно е да се осъществи обучение от разстояние в неприветливите райони, особено тогава, когато проблемът не е само епидемията, а и бедността на хората. Голямо постижение е това, че всички деца в квартала имат достъп до интернет. Разговаряхме с жителите, които имат интернет и всички се съгласиха да преотстъпват паролите си. По този начин облекчихме някои от родителите да не плащат абонаментни такси“, сподели Ангел Денков.

Извънредната ситуация в страната успя да обедини учители и родители по-добре от всички други мерки, без оглед на етнос и религия. В името на децата и тяхното по-добро бъдеще. 

Прочети цялата публикация