БНР | 31.03.2020 09:30:09 | 46

Социалната близост ще бъде възстановена, както преди 100 години


Чувството за безпокойство, малко или много, съпътства ежедневието ни в последните седмици. Ходенето до магазина се превръща в предизвикателство, през което трябва да преминем бързо и с минимален контакт с външни хора. Витае невидимата сянка на вируса. Ситуацията, която преживяваме, е крайно необичайна. Преди да свикнем с нея, ние започваме да навлизаме в едни еволюционни механизми.  Ето защо се пробуждат едни примитивни страхове и най-вече страхът от смъртта, обясни пред Радио София психотерапевтът Детелина Стаменова:

"В момента сме по-скоро в период на меланхолия, изпитваме тъга към това, което сме загубили. Чувстваме е огромна несигурност заради разклащането на устоите на обществото, в което живеехме, и което драстично се промени само за 14 дни."

Психотерапевтът е оптимист, че социалната близост ще бъде възстановена и няма да се стигне до социално отчуждение и припомня, че голяма цена, която трябва да платим всички, е в името на това да има по-малко починали в болниците.

След голямата пандемия от инфлуенца преди 100 години, нещата отново са поели обичайния си ход, хората отново са посещавали заведения, въпреки многото жертви, отново са рисували картини и са писали книги. Ето това е повод за увереност, че ще има нормализиране, категорична е Детелина Стаменова.



Прочети цялата публикация