БНР | 01.04.2020 08:46:38 | 66

В УМБАЛ "Св. Иван Рилски" оперират мозъчни тумори в будно състояние


Между 2 и 11-годишна възраст детският мозък се развива най-бурно. Колкото повече учим, толкова по-добре, защото образователната активност кара мозъка да произвежда допълнителни клетки, които компенсират умиращите. Известно е че хората използват едва между 5 и 7 % от капацитета на своя мозък.

Когато мозъкът боледува, една от най-често произнасяните диагнози е злокачествен мозъчен тумор, който често се оказва животозастрашаващ.

Злокачествените мозъчни тумори се делят на две големи групи, казва един от водещите български неврохирурзи - д-р Христо Христов от Клиниката по неврохирургия на столичната университетска болница "Св. Иван Рилски".

Едната група тумори са метастазите от засегнати други органи. „Близо 10 до 30% от пациентите със злокачествени заболявания на други органи, се диагностицират с вторични метастази на мозъка. Това е една много голяма група. По-голяма от втората група, голяма, на злокачествени заболявания – тумори, които произлизат от самата мозъчна тъкан”, отбелязва д-р Христов в интервю за „Хоризонт”.

„Първите симптоми при тези заболявания, които са неспецифични, но са характерни за всички тумори, са тежкото и постоянно главоболие – обикновено сутрешно главоболие, пациентът става с главоболие или с промяна на характера на главоболието, което е имал преди това. Припадъците при пациенти, особено при такива, които нямат анамнеза, предишна, за припадъци, задължават да се осъществи на първомясто скенер с последващ ядрено-магнитен резонанс, за да се изключи туморна формация. Гаденето, повръщането, нарушенията в паметта, личностни промени, коиточесто близките забелязват, също задължават да се обърнете към невролог или неврохирург”, съветва специалистът.

За мозъчните тумори е характерно това, че рядко метастазират. „Но това, което нанасят като поражение на главния мозък, ако не бъдат третирани навреме, може да се окаже фатално за пациента.”

Лечението на туморите не е само от неврохирург, в него се включва мултидисциплинарен екип.

Тенденцията за броя на първичните тумори се запазва стабилна. В клиниката на д-р Христо Христов годишно се оперират около 1300 такива тумора годишно. Броят на вторичните мозъчни тумори обаче по негови наблюдения расте.

Няма специфична профилактика. Единствено доказано е, че високите дози радиотерапия могат да доведат до появата на първични мозъчни тумори. При деца, чиято лимфобластна левкемия е била повлиявана с високи дози радиотерапия, рискът през следващите години да развият тумори се увеличава.

Един от новите методи, с които неврохирурзите ни работят, позволява туморът да се отстрани в максимален обем, без да се нанесат поражения върху здравата мозъчна тъкан, поясни д-р Христов.

В клиниката е въведен и оперативен метод, който при първичните тумори се използва в будно състояние. „Анестезиологът непрекъснато е в контакт с пациента. Това помага да съхраним двигателни зони, зоните на речта. Това е една съвременна процедура, част от неврохирургията, която се използва рутинно.”

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация