БНР | 03.04.2020 07:40:38 | 129

Шефът на "Бул Био" Румен Кофинов: Масова имунизация с BCG ваксината сега? Категорично "не"


Категорично не трябва да се прави масова имунизация с ваксината срещу туберкулоза заради все още недоказаното предположение, че защитава от коронавирус. Това заяви пред медиите д-р Румен Кофинов, управител на държавната фирма „Бул Био”, която произвежда BCG ваксината.

Ако имаме неимунизиран пациент или такъв със спаднал имунитет, в тази епидемична обстановка, слагайки му БЦЖ ваксина, му трябват между 3 и 6 месеца да си изгради имунитет за BCG основно. И в този момент той става особено уязвим, пада му общият имунитет спрямо други заболявания. В този момент организмът трябва да се бори с причинителя на самата пандемия, а ние му отвличаме имунитета в друга посока.”

Ако човекът в момента има силен имунитет, създаден в миналото, тогава могат да се очакват непредвидими последствия и реакции, като нежелани лекарствени реакции, общи – главоболие, втрисане, гадене, повръщане, болки в мускулите”, предупреди специалистът.

Масова имунизация в имунизационни сесии означава и масово струпване на хора, допълни Румен Кофинов.

Кофинов коментира хипотезата в публикациии в американски издания, че в държавите със стабилна имунизационна програма, които прилагат BCG ваксината от дълго време, са по-защитени в условия на разпространение на Covid-19.

Те може би са протектирани, предпазени от заболяването. Тоест има по-малко случаи на болни и най-вече намаляване на смъртните случаи. България е именно такава държава, но всичко това предстои да бъде доказано и потвърдено в годините”, посочи Кофинов.

Пилотно имунизацията за BCG е започнала през 1949 година, а след 1951-а се прилага масово при задължителна имунизация, уточни Румен Кофинов. „Ако тази хипотеза е вярна, това значи, че всички родени след 1951 година са протектирани поне със сигурност от заболяването туберкулоза", уточни Кофинов и изтъкна: "Ние сме имунизирани като деца."

Ваксината предизвиква специфичен клетъчен имунитет спрямо туберкулозни бактерии е неспецифичен имунитет към някои ракови и вирусни заболявания, подчерта Румен Кофинов. „Но не е доказано за коронавирус.”


Прочети цялата публикация