Fakti.bg | 04.04.2020 05:32:30 | 264

„Гугъл“ показа намалялото ни движение след ограничителните мерки


Броят на смъртните случаи от Covid-19 продължава да расте главоломно - над 50 000 са те по света. Съединените щати, Испания и Великобритания отчетоха най-високият брой жертви, съобщава БНР.

Експерти от цял свят предупреждават, че данните за над 1 милион инфекции в света вероятно са само малък процент от реалните зарази, тъй като липсва масово тестване.

И докато почти целия свят е в карантина, „Гугъл“ публикува данните за локацията на своите потребители в света и така позволява на правителствата да проверят ефективността на мерките за социална дистанция в борбата срещу пандемията от коронавирус.

Данните за движенията на хората в 131 държави по света са достъпни на специален уебсайт и очертават тенденциите за движение във времето на географски принцип.

Посочват се процентни съотношения в увеличаване или намаляване на посещения на паркове, магазини, бизнес сгради, а за целта се използват агрегирани анонимни данни от потребителите, които са активирали история на локациите на своя телефон.

Не се разкрива лична информация като индивидуална локация, контакти или движения, подчертават от „Гугъл“.

За България данните сочат спад в посещенията на ресторанти и кафенета с 66%, с 36 на сто са намалели посещенията в хранителни магазини, а до паркове с 32%. В градския транспорт има 58% по-малко хора.

За сравнение в Италия, където са наложени много по-строги мерки от нашите - 94% по-малко хора има в ресторантите, в супермаркетите този спад е с 85 на сто, в парковете с 90%, а в градския транспорт с 87%.

Ограничителните мерки в Австрия са съпоставими с тези в България, макар там да няма обявено извънредно положение. Данните на „Гугъл“ показват, че 87% по-малко австрийци ходят по ресторанти, 64% е спадът в движението до хранителни магазини, до парковете е 43 на сто, а в градския транспорт има спад от 71%.

Испания отчете днес нов черен рекорд - за втори пореден ден смъртните случаи са над 900. Въпреки това ръстът на новите зарази продължава да се забавя, сочат официалните данни.

В Съединените щати се очаква Белият дом скоро да отправи препоръка към американците, които живеят в горещите точки на епидемията да носят маски на публични места.

В епицентъра на заразата Ню Йорк вече има над 1500 смъртни случая, в страната те са над 6000.

Даяна Берънт е пациентка излекувана от Covid-19. Сега тя дарява кръвна плазма с надежда изградените от организма ѝ антитела да помогнат на болните.

„Ние може да сме супергерои. В момента нямаме контрол върху нищо. Това са беззпрецедентни, плашещи времена, но ние оцелелите можем да помогнем“, каза тя.

Учените признават, че все още нищо не знаем за имунитета ни срещу коронавирус. Стивън Спиталник е специалист по трансфузионна медицина в Съединените щати.

„Считаме, че между 7-ия и 14-ия ден от инфекцията хората изграждат антитела и изграждат имунитет. Но кога е пикът на антителата, не знаем. Колко дълго действат, постоянно ли, също не знаем“, посочва той

А в Испания 34-годишната Ванеса Муро роди, докато е болна от Covid-19 и сега няма право да докосва детето си без маска и ръкавици.

На политическата сцена германският канцлер Ангела Меркел се завърна след карантина в офиса си, но британският премиер Борис Джонсън съобщи, че остава в изолация, тъй като все още има висока температура.

Прочети цялата публикация