БНР | 06.04.2020 05:18:33 | 252

Нови лаборатории и реорганизация на отделения заради Covid-19 у нас


Нова лаборатория за изследване за коронавирус се открива днес в болница "Пирогов". С PCR-тестове ще работят молекулярни биолози от Българската академия на науките. До дни ще бъдат разкрити и допълнителни лаборатории на други места в столицата и страната. Това ще даде възможност дневно да бъдат обработвани около 3000 проби.

В Белодробната болница "Света Анна" започва да работи лаборатория с генетични методи за доказване на Covid-19.

Проби ще се изследват и в „Александровска“ болница, както и в Столичната РЗИ.

Директорът на Центъра за заразни и паразитни болести професор Тодор Кантарджиев открои трите групи, които ще бъдат изследвани приоритетно:

"Всички болестни прояви на медицински персонал, това е най-важното. Първи прояви при затворени работещи колективи, свързани с икономическа, стопанска и административна дейност. И всички хора с прояви на пневмония, особено двойна пневмония", каза Кантарджиев.

Нови лаборатории са разкрити още в Пловдив и Плевен. Професор Кантарджиев посочи, че страната ни спазва основни препоръки на СЗО.

По данни на Министерството на здравеопазването близо 16 хиляди теста за Covid- 19 са направени в лабораториите у нас от началото на дейността им.

Реорганизация на клиники и отделения в „Александровска“ болница  ще подпомага медиците в отсяването на пациентите с коронавируса от останалите случаи.

В Първи хирургичен блок на „Александровска“ болница ще се настаняват само пациенти с развита клинична картина и/ или доказана коронавирусна инфекция, съобщават от лечебното заведение.

Хирургичната и урологичната клиника ще се преместят във Втора хирургия.

Спешно отделение на партерния етаж ще обслужва всички линейки с пациенти, съмнителни за коронавирусна инфекция, съобщават още от „Александровска“ болница.

Всички останали спешни пациенти ще се обслужват в новосформирано спешно отделение - бившата имунология на територията на детските очни кабинети.

Във всички филиали на Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград има обособени помещения за изолиране на съмнителни  пациенти със симптоми  за коронавирус.

Основни проблеми  за спешните екипи са кадровият дефицит и  осигуряването на защитни  костюми .

Има ясни указания  за схемата на известяване  при съмнения за коронавирус и начина на действие от страна на спешните медици, каза  директорът на областната  структура д-р Красимир Михайлов:

"Би трябвало да се обадят, ако имат проблем на личния лекар, и обикновено личният лекар ги прехвърля към нас".

Ако в  центровете дойдат пациенти, търсещи спешна помощ  и със симптоми за коронавирус: "Има такива филтри, изолационни", посочи д-р Михайлов.

Въпреки недостигът на  кадри в Спешната помощ, засега екипите се справят с извънредната ситуация.

Може да се появи обаче проблем  с осигуряването на защитни костюми и предпазни средства, макар че даренията не са спирали, каза още Красимир Михайлов.


Прочети цялата публикация