Fakti.bg | 06.04.2020 08:26:27 | 232

Българин в Хамбург: Животът си тече! Пълни улици и младежи, които искат да се напият


Животът в Хамбург си тече нормално. Младите постоянно се оплакват, че не могат да живеят затворени, и заплашват да излязат на протест. Това разказа за ФАКТИ българин, живеещ в големия германски град на фона на пандемията с COVID-19.

"Тук всичко е все едно нищо не се е случило и животът продължава да си тече нормално. Улиците са пълни с коли. Градският парк беше пълен през уикенда при 6 градуса, а от тази седмица вече ще е топло. Тъй като вече официално е летен сезон, забраната за скари и барбекюта отпадна, и почти всички, млади и стари, още първия ден поканиха гости и запалиха вурстовете. Когато човек отиде до работа или да напазарува, вижда рядко някой с маска. Може би един на сто-двеста. В супермаркетите се спазва дистанция от 2 метра на касата, но иначе такава няма", разказа българинът.

"В Щрасенбана или У-бана е пълно с пенсионери и деца, тръгнали нанякъде. Никой почти не се притеснява дали ще бъде заразен или ще зарази някого. Мнозина смятат коронавируса просто за грип. А действията на управляващите само допринасят за омаловажаване на ситуацията. Масово не се обявяват починали и заразени. В болниците делят хората на починали ОТ и С вируса. Ако някой има съпътстващи заболявания, то не е починал от вируса. Оттам и ниската смъртност в Германия. Допълнително, както във Франция, не се обявяват починалите по домовете за възрастни и починалите в домашни условия на самолечение", посочи още нашият сънародник, живеещ в Хамбург.

"За разлика от Франция, където преди няколко дни започнаха да добавят тези данни, Германия не го прави все още. Така цялата ситуация изглежда, че примерно на сто хиляди заразени, само хиляда са починали. Основният страх в момента за германеца е дали ще го затворят вкъщи под карантина, дали ще му следят локацията на телефона и дали ще му забранят да празнува Великден. Младите ще излязат на масов протест преди да влезе в сила задължителна карантина. Непрестанно се оплакват в социалните медии, че не можели да живеят така. Че искали да ходят по клубове. Обещават, че няма да се срещат с възрастни хора, само и само да им позволят", заяви българинът.

"За последната седмица само в града има около 7-8 хиляди глобени, поне със 150 евро за неспазване на ограниченията и правилата на поведение, но това на никого не прави впечатление. Освен че още няма карантина, пресилено ще е да се говори и за ограничения. Обществените сгради и институции са затворени. Хората работят от домовете си, ако се налага. Културните мероприятия също са отменени. Всякакви събирания под какъвто и да е повод са забранени. Има лимит от двама души за събирания, но отново паркът е пълен. Футбол се играе на поляната. Момичета се събират в дневната на една от тях, за да прехвърлят курса по аеробика от фитнеса в стаята. А апликацията Тиндър не е виждала в Германия такава активност никога. Представете си младите немци на Слънчев бряг или на Златни пясъци, но изпаднали в скука и без място, където да отидат да се напият и избеснеят", каза той.

"В същото време станцията на линейките за част от центъра на града е до нас. На всеки пет минути кола излиза. Разликата с положението преди е поне двадесет пъти повече активност. И имайте предвид, че линейка идва само при тежък случай. При леки симптоми човек звъни на Горещата линия. Звъни няколко десетки пъти, а може и стотици, докато достигне до някого на телефона. Оттам се казва накрая “Стойте си вкъщи!”. Толкова. Слаби симптоми. Кашлица. Задушаване през нощта. Нищо не е важно. Тест се прави само, ако наскоро сте били в Китай, Корея, Иран, Испания или Италия, или ако сте за хоспитализация. Т.е. никой не те следи, не те проверяват. Човек сам може да реши да си стои ли вкъщи или не. Масово не си стоят. Важното е да се ходи на работа. Германия не може да си позволи спиране и карантина. Затова е и цялото омаловажаване и деление на мъртви ОТ и С. А колкото повече “тестове” се правят, без да се обявяват тестваните хора, толкова повече хората си мислят, че всичко е под контрол. Разбира се, за тези, които не могат да работят в момента или им е забранено, ще има и помощи - от 9 до 25 хиляди евро за компенсация на бизнес разходи. За лични нужди и разходи, все пак трябва хората да се обърнат към социалните служби и тукашната борса по труда", завърши разказа си читателят на ФАКТИ.

Прочети цялата публикация