Fakti.bg | 06.04.2020 15:07:17 | 464

След 13 май става ясно заминават ли 6000 студента за САЩ това лято


Наред с всички възникващи въпроси покрай темата "коронавирус", у нас се обърна специално внимание дали ще се осъществят студентските бригади в САЩ. Казусът стана популярен след въпрос на един от брифингите на Националния оперативен щаб, на който ген. Венцислав Мутафчийски отговори, че "студентите не се готвят да заминават никъде". Променя ли се по някакъв начин ситуацията след удължаването на извънредното положение? По тази тема от ФАКТИ се обърнахме към една от големите посреднически фирми у нас, които изпращат студенти в САЩ. Разговаряхме със Станимир Найденов, координатор „Обменни програми“ на „Интеграл“ и дългогодишен образователен консултант на организираното от компанията международно изложение „Световно образование“.

Здравейте, след удължаването на извънредното положение у нас, отново е актуален въпросът готвят ли се или не се готвят да пътуват българските студенти на бригади в САЩ? - Българските студенти, които имат намерение това лято да пътуват за студентски бригади в САЩ, са се подготвили за пътуване много преди да бъде въведено извънредното положение във връзка с COVID кризата. Какво имам предвид? Студентската програма WAT е от програмите, която кризата завари на финалната права. Пътуванията до Америка през лятото се планират още от предходната есен като всички студенти са избрали работни оферти, гарантирали са си договори с работодателя, със срокове за започване на работа и със закупени самолетни билети. Що се отнася до удължаването на извънредното положение у нас, всъщност то съвпада със срока на временно отлагане на програмата от страна на Департамента на САЩ с два месеца, което изтича също на 13 май. В рамките на това отлагане всъщност бяха отсрочени визовите интервюта на пътуващите, които са финалната част за отпътуването. Намираме се в ситуация, в която бизнесът и икономическият живот се администрират от държавите по света в ситуация на овладяване на COVID епидемията. Тази ситуация е динамична и изисква действия според развитието на процесите в отделните държави. Ние, от наша страна се стараем да държим информирани клиентите за всяко решение, което касае програмата им.

В настоящите условия как придвижвате документите на кандидатстващите за бригада? - Към момента студентите вече не подават документи, тъй като програмата е почти финализирана. Текат последни скайп интервюта с работодатели, но при договорени вече оферти. Графиците на визовите интервюта, които бяха временно спрени, ще зависят от развитието на ситуацията и реакцията на посолството на САЩ в България.

Да уточним, че ако някой студент вече е минал през цялата процедура, издържал е успешно интервюто за виза, към днешна дата също не може да замине. - Да, както заради вече споменатото отлагане на програмата до 13 май, така също да не забравяме, че до 13 април са забранени пристигащи полети в САЩ от страни от Шенген, каквито са повечето, използвани от нашите студенти.

С какво този процес може да бъде повлиян от българската страна? Ген. Мутафчийски неотдавна категорично заяви, че студентите не се готвят да заминават. - Най-общо казано процесът може да бъде повлиян, ако българската държава затвори границите си.

Кога е крайният срок, до който може да се изчака преди идеята за бригада да стане нерентабилна, предвид това, че в САЩ се работи за няколко месеца до септември-октомври? - Абсолютен краен срок в тази ситуация не може да се даде. Бих уточнил, че стандартният срок за една студентска бригада в САЩ е между 3,5 и 4 месеца, като програмата дава възможност и за един месец туризъм в страната. Това донякъде би намалило ефекта от по-късното пътуване. Към настоящия момент най-засегнати са пътуващите за щат Аляска, тъй като там сезонът започва най-рано. По-конкретна информация ще може да се даде след изтичане на срока за временно отлагане - 13 май.

Колко студенти у нас ще бъдат засегнати от евентуално нереализиране на програмата? Ще си получат ли парите обратно? - При сключване на договор с Интеграл студентите имат възможност да подпишат и анекс към договора, който да им позволи да възстановят внесените си суми при отказ на виза от страна на Консулството на САЩ или при отказ по лични причини. Пътуването до САЩ това лято ще зависи от два основни фактора: на първо място – администрирането на процеса от Департамента на САЩ в зависимост от ситуацията в страната. На второ място – от личното намерение и интерес на съответния студент от пътуване. Бройката студенти, които през последните години заминават на бригади в Америка, е около 6000 българи. Те вече имат сключени договори със съответните клаузи за изпълнение на програмата, които още са в сила. Към момента, за САЩ и за партниращите организации програмата не е спряна, поради което тези клаузи в договора са валидни. В случай на нови решения за прекратяване на програмата за тази година, ще очакваме незабавни инструкции от спонсорските организации. Ние сме в непрекъснати разговори със спонсорите в САЩ като към момента най-важният въпрос е дали и до колко програмата може да бъде спасена тази година. Голяма част от пътуващите студенти са за втора или трета година на студентска бригада. За тях тази програма е една много добра инвестиция за изкарване на средства, с които да покриват разходите си за живот и обучение в България. Средно един студент се връща в България със сума между 6 000 и 10 000 долара в зависимост от почасовата ставка, работната позиция, щата и харчовете, които прави в Америка. Това е по-голямата щета от положението.

Комуникирате с Ваши колеги от САЩ, как усещате преживяванията там, свързани с коронавируса? Страната е с най-много болни в световен мащаб. - В непрекъсната връзка сме по всички въпроси, които задавате. Това е програма, която вече няколко десетилетия е основно средство за финансиране на значителна част от българските студенти. Самите спонсориращи организации изчакват развитието на нещата. Интеграл, като компания- партньор от България, полага усилия, в зависимост от развоя на събитията, да постигнем максимално възможен и приемлив резултат първо за нашите студенти, и после за продуктът WAT като цяло. Ако от САЩ прекратят програмата, очакваме спонсориращите организации да уточнят дали студентите ще получат парите си обратно, когато конкретизират и изпратят към нас политиките си за отказ в различни ситуации.

Какво можем да кажем за студентите, които кандидатстват за обучение в чуждестранни университети? - Както на всички нива в образователните системи и у нас и по света, и тук очакваме отлагане на някои срокове, особено за документи, касаещи резултати от матури и езикови сертификати. За Великобритания процесът продължава без изменения, тъй като там сроковете за кандидатстване са ранни – до 15 януари, поради, което държавата е приела и варианта „условен прием“. Това означава, че за финален прием документите с резултатите от матурите и езиковите сертификати могат да се представят до 31 август, което към момента е оптимистичен и приемлив срок. Нидерландия отложи кандидатстудентската си кампания с един месец – от 1 май, до 1 юни, там отделите по прием работят онлайн и сме в непрекъснато връзка с тях като заявените вече кандидатури са обработват по график, системата е отворена и за нови кандидати. Засега се запазват сроковете за кандидатстване в Австрия и Германия, които са до май и юли, но там университетите разполагат с автономност и се подава информация в зависимост от заявената кандидатура. Тъй като образователните системи, както и цялата икономика на страните се администрират от правителствата в извънредна ситуация, към момента е рано да се коментират финалните срокове.

Важното, което студентите трябва да знаят е, че процесите по кандидатстване продължават онлайн, тъй като независимо от сроковете, говорим за кандидати, които ще запознат да учат най-рано октомври тази година или март догодина. Така или иначе, една успешна кандидатура сега им дава право на избор по-късно. Ето защо усилията на консултантите ни са насочени към онази част, която ще желае да приключи успешно кандидатурата си, да може да го направи според желаната държава и университет. Голяма част от университетите по света се ползват и с автономия и ще вземат и лични решения според ситуацията. Прогнозите ни са, че те ще изчакат момента на тотално държавно администриране и ще преценяват по-късно, където виждаме и ролята си като консултанти – промените в изискванията към документите и сроковете за прием, да не повлияят на тези, които са решили, че от следващата академична година ще учат в чужбина.

Доколко засегната е фирмата, в която работите, от ситуацията с коронавируса? - Дейността на „Интеграл“ е насочена изключително към образователните продукти в чужбина, което предполага гъвкавост и бърза реорганизация, за да продължи консултантският процес, без отрицателни последствия за кандидатите. Компанията вече стартира информационна интернет платформа „The Future Is Оnline“, в която провеждаме специализирани уебинари и даваме актуална информация по текущи конкретни въпроси. Оказваме помощ на кандидатите, чиито процедури са стигнали до някъде и предстои финализиране, както и на нови кандидати. Работата ни е изцяло в областта на професионалните консултации, а в извънредни ситуации тази опит ще е по-ценен от всякога. Надяваме се като фирма с дългогодишна успешна консултантска практика да бъдем максимално полезни на българските ученици и студенти сега. С навременна информация и оказване на техническа помощ при кандидатстването и промените около кандидатстудентския процес.

Станимир Найденов е координатор „Обменни програми“ на „Интеграл“ и дългогодишен образователен консултант на организираното от компанията международно изложение „Световно образование“ .

Прочети цялата публикация