БНР | 07.04.2020 14:50:48 | 142

Елизабет Шнайдер, доктор по биоинженеринг от Сиатъл, е сред първите с Covid-19 в САЩ


Елизабет Шнайдер е доктор по биоинженеринг. 37-годишната жена е от Сиатъл, най-големият град на щата Вашингтон. Заразява се с Covid-19 по време на приятелско събиране

"Беше типично домашно парти. Бяхме 30-40 души – все мои приятели. Пиехме бира и вино, коктейли, всеки носеше храна за събитието. Партито беше в събота – 22 февруари. Три дни по-късно, във вторник, се почувствах зле. Тогава се разболях окончателно. Няколко дни след това разбрах, че около 15 души от присъстващите са се разболели същия ден като мен – вторника след партито. Имахме едни и същи симптоми. Осем от нас си направиха тест и всички бяха положителни. По това време имаше 500 случая на заболяването в цяла Америка. Първият случай беше точно в щата Вашингтон. Пациентът беше мъж, който се бе завърнал от пътешествие в Китай. Ние също бяхме сред първите, които се разболяха в Америка", разказа Елизабет за БНР. 

Тя сподели, че дори не е допускала, че е заразена с коронавируса. За разлика от своите приятели тя дори не е отишла на преглед при лекар. Останала си вкъщи, надявайки се, че ще се справи сама със симптомите. 

"Имах температура, много висока температура. По Фаренхайт беше 103 градуса, по Целзий – над 39. Имах болки по цялото тяло – по мускулите, чувствах се преуморена, много ме болеше главата. По това време нямаше много случаи на коронавируса в Америка, всичко се случваше в Китай. Нямах и кашлица, нито пък задух, това се смяташе, че са най-основните симптоми... Бяха ми нужни 10 дни, за да се почувствам по-добре. Все още бях уморена, но по-големите симптоми вече ги нямаше". 

"Стоях си вкъщи и взимах съвсем обикновени лекарства, които можеш да намериш във всяка аптека", допълва разказа си Елизабет. 

"Лекувах се сама, не отидох на лекар. Малко след това аз и моите приятели, които бяхме на партито, станахме част от проучване в Сиатъл, направихме тест за коронавируса и го изпратихме към университета във Вашингтон. Оттам ни се обадиха, че тестовете ни са положителни". 

Дали, обаче, въпреки че е напълно оздравяла, хората не я гледат като възможност да се заразят? 

"Мисля, че има определена доза недоверие. Хората се страхуват дали няма да се заразят от мен. Мислят си, че дори и когато вече си здрав, има някаква възможност да им предадеш вируса. Но мисля, че в повечето части на Съединените щати е ясно, че щом си оздравял, вече не си заразен. Всъщност, сега Съединените щати и други страни търсят хора, които са имали Covid-19 и които сега са здрави, за да дарят плазма, която се съдържа в кръвта. Тази плазма е одобрена като терапия от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата за пациентите с опасни симптоми на Covid- 19. Те вземат тази плазма, вливат я в проблемния пациент и поради антителата, които аз, например, вече имам в тялото си, може да се преборят с инфекцията на друг човек. Дадох кръв два пъти днес на учени, които се опитват да разработят нова терапия или поне да разберат как работи вируса". 

Въпреки че е от леко засегнатите, Елизабет Шнайдер не подценява опасността на все още недостатъчно познатата болест. Според нея хората все още не са достатъчно здравно образовани и не знаят какво точно е вирусът, какво прави - "може би не осъзнават, че веднъж щом оздравееш, вече не си заразен и не можеш да го предадеш на никого". 

Какво е нейното послание към българите? 

"Посланието ми е: Моля ви, останете спокойни, не се паникьосвайте. Трябва да вземем предпазни мерки. Този вирус може да е смъртоносен. Разпространява се по-бързо от грипа. Хората трябва да останат вкъщи. Единствените случаи, в които трябва да излизате от домовете си, са да си вземете храна или други продукти. Опитайте да работите от вкъщи, ако вашият работодател разреши това. Въпреки че повечето хора, които ще се разболеят от коронавируса, ще бъдат като мен – ще могат сами да се възстановят, има хора, които са по-възрастни, с други болести, които вирусът може да отключи и да причини смъртта им. Като останем по домовете си и предотвратим разпространението, ние ще предпазим онези, които са по-възрастни. Надявам се, че до края на тази година ще имаме ваксина или лечение. Много учени работят по този въпрос". 

Интервюто с Елизабет Шнайдер можете да чуете в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация