БНР | 08.04.2020 10:38:09 | 165

Георги Марков: Споходи ни конституционна чума

"Споходи ни и конституционна чума". Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ и бивш конституционен съдия Георги Марков. Той заяви, че е извоювал правото си да говори каквото мисли и няма от какво да се притеснява. Марков отново уточни, че е от гражданската квота депутат от управляващата партия. 

"Това е тежък удар по конституционализма", заяви още Марков. Коментарът му беше по повод решението на депутатите, прието с единодушно, без "против" и "въздържали се" в парламента, да не получават заплати във времето на извънредното положение в България заради кризата с коронавируса. Той посочи, че не е участвал в това гласуване, както и още 50 депутати.

Това решение е срамно и е първа стъпка към ликвидиране на депутатите, каза бившият конституционен съдия и уточни, че то е нищожно, защото е издадено от некомпетентен орган, тъй като статутът на конституционно основани органи може да бъде променян единствено от Велико народно събрание.

По думите му никой парламент досега не си е позволявал да направи това, което направи настоящето НС:

"Наруши елементарно принципа на правовата държава - дарението е личен и доброволен акт", категоричен беше Марков. Според него всеки един от депутатите има право да дари, на когото иска - да избере болница или лекарски екип, на които да дари.

В предаването "12+3" Георги Марков коментира, че "за пръв път в историята на демократична България, НС си позволява по безскрупулен и инфантилен начин да отнеме и да спре изплащането на възнаграждение на държавни служители, след като има точка в Конституцията, която гарантира правото на всеки, който е извършил някакъв труд, да получи възнаграждение".

По думите му всеки народен представител и членове на Министерски съвет трябва да знаят, че според чл. 57 от Конституцията - основните права на гражданите, каквото е правото на възнаграждение, са неотменими.

Марков беше категоричен, че Народното събрание не е работодател на депутатите и затова те получават възнаграждение по силата на Конституцията, а парламентът само определя размера на това възнаграждение.

Прочети цялата публикация