Fakti.bg | 08.04.2020 13:23:05 | 176

Ето какво да правим и с какво да се храним, за да си набавяме жизненоважния витамин D


В студиото на ФАКТИ през изминалата седмица, алергологът д-р Тихомир Мустаков оповести нещо притеснително. А именно това, че в резултат на изследвания през годините, които той е правил на свои пациенти, е установил дефицит на витамин D у много хора. Само по себе си това е проблем, тъй като в настоящата ситуация на коронавирусна пандемия, наличието на витамин D, но и не само, в човешките организми е много важно. Д-р Мустаков подчерта също така, че приемът на нехуманни храни е недалновиден за нашия организъм, особено в тази ситуация.

За да внесе повече яснота по тези два аспекта, медията ни го потърси за допълнителен коментар, в който той обясни как да си набавяме витамин D и кои са храните, от които нямаме полза, особено в момента.

Ето какво заяви д-р Тихомир Мустаков пред ФАКТИ:

''Витамин D спада към мастноразтворимите витамини. D, Е, K и А са четирите мастноразтворими витамина. По принцип за образуването на витамин D e много важно излагането на слънчева светлина, която съдържа ултравиолетов спектър. При яденето на предимно въглехидратна храна няма доставка на аминокиселините, от които се произвежда витамин D, затова мазните риби и яйцата се считат за най-богатата храна на витамин D, тоест хубаво е да са налични в храната. Естествено, за това става дума, когато нямаме дефицит. Когато има дефицит, обикновено се налага да се приема в дози, които са, да речем, 10 пъти повече от стандартните, които са за ежедневни нужди, тоест тогава вече се налага да се приема като медикамент, защото иначе човек трябва да изяде един тон риба. Въпросът е, че дори и да се приеме като медикамент, ако човек не се излага на ултравиолетова светлина в достатъчно количество, което при нормални условия е един час на ден минимум...

Уловката е, че при съвременния човек, живеещ в градска среда, която е със замърсен въздух, самият смог филтрира UV лъчите. И човек и да излезе половин час по улицата да се разходи, много малко ултравиолетови лъчи ще стигнат до него. Ще стигнат другите лъчи - топлинни и всякакви други. Но UV лъчите обикновено се екранират от частиците смог. Затова, ако трябва да се разходите, трябва да го направите от Околовръстното нататък.''

Последното казано от д-р Мустаков потвърждава справедливото недоволство на българските граждани от това, че разходките в планината и парковете са забранени.

''Полезно е, сега въздухът доста се е поизчистил като няма трафик. Не е задължително да е в парковете. Лошото е, че с маската на лицето и завити като цяло, кой знае какво слънце няма да ни види'', добави алергологът.

За нехуманните храни, не помагащи с нищо за нашия имунитет, д-р Тихомир Мустаков заяви следното:

''Това са полуфабрикатите, обогатените с нишестета и консерванти храни, които са с безкрайни срокове на годност. Това не е естествената храна за човека. Това са сурогати, които, за съжаление, освен, че са шарени, нямат кой знае каква хранителна стойност. Проблем идва и от това, че ние като препоръчваме да се яде риба, коя риба препоръчаме точно? Канцерогенната сьомга или разните други, които са отгледани в разните рибарници, пълни с химия. Всички диетични препоръки визират нормалната храна, тоест като говорим за риба се визира тази риба, която се хваща в морето и в океана, който и той вече за нищо не става, горкият. Все пак, има се предвид дивото животно, докато това какво се съдържа, например в един бройлер, е доста различно от това, което се съдържа в едно пиле. Тези храни, които са твърде преработени индустриално, те са обработени с оглед на това да имат по-добър търговски вид, но за сметка на това загубват витамини. Първото нещо, което изчезва след преработката са най-лабилните съставки, а това са точно витамините и ензимите. Тоест, ние ядем съединителна тъкан в различни форми и с различен цвят.

Прочети цялата публикация