БНР | 09.04.2020 10:07:49 | 74

Д-р Петя Хубенова спасява пациенти с Covid-19


Д-р Петя Хубенова е един от лекарите на първа линия в битката с Covid-19. За изпитанията на физическото тяло, за границите на психиката и за колективния дух, благодарение на който се преодоляват и най-големите трудности, тя разказва в предаването "Хоризонт до обед".Д-р Хубенова работи в Александровска болница в София. Тя е от тихите герои. От онези, които работят на границата между живота и смъртта. И докато под светлината на прожекторите властта говори, че сме във война, тя е от хората, които реално участват в битката. Не в чужбина, а в България и не само в кризисни времена като днешните. От близо две седмици анестезиологът д-р Петя Хубенова живее в Александровска болница. "Тук, в Александровска болница съм от 28 март, когато дойдох за нощно дежурство".

Тогава в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение приемат първия пациент, който се оказва с положителна проба за коронавирус. "Това наложи затварянето на нашето отделение с цел изолация на останалите пациенти."

Подготвени ли са българските лекари за среща на бойното поле с непознат вирус като Covid-19?

"До известна степен сме подготвени. Вирусът Covid-19 е по-различен от останалите с бързото развитие, влошаване на състоянието на пациента, от друга страна, той започва подмолно, неочаквано като една обикновена настинка. За няколко дни ситуацията се влошава и човек има чувство за задух", изтъква д-р Петя Хубенова.


В критичен момент е по-важно да запазиш хората и екипния дух, а не йерархията, затова медиците се редуват в дежурствата. В началото най-трудни били нощните дежурства и безсънието. Клиниката разполага с добра апаратура и преди няколко дни получи дарение от още шест респиратора. Седем са пациентите с Covid-19 в клиниката в момента.

"Най-младият е на 36, а най-възрастният почти на 85, ще стане след една седмица. Интубираните ни пациенти са двама. Имаме още двама пациенти, за които бяхме доста разтревожени, но наблюдаваме един лъч светлина, едно подобрение, макар и с малки стъпки. Много е важно при тези пациенти да се осигури адекватно хранене на организма, за да се засили имунитетът, за да може самият човек да бъде подпомогнат да се справи", отбелязва лекарят. 

В битката с болестта българските лекари използват опита и клиничните ръководства на колегите си от Китай и европейските държави, които първи се сблъскаха със заразата. Д-р Хубенова приема спокойно факта, че от две седмици живее в болницата.

"Усещането е, не съм била в казарма, може би нещо подобно, нещо малко като военен лагер в добрия смисъл на думата. Ние живеем заедно, всеки си има свое лично пространство, но отново се изискват допълнителни усилия и допълнителна съобразителност, за да съхраним добрите си взаимоотношения, настроили сме се към ситуацията, съумяваме да съхраним добрия климат", подчерта д-р Петя Хубенова.

Лекарите на първа линия благодарят и за подкрепата. "Чуваме аплодисментите от отворения прозорец на нашите стаи за почивка. Благодарни сме на хората за това, че се обърнаха към това да бъдем отново човеци".

Очаква се Петя Хубенова и останалите медици от първия извънреден екип да напуснат Александровска болница утре, след като излязат резултатите от тестовете им за коронавирус. След това всички ще бъдат под задължителна карантина.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация