БНР | 09.04.2020 16:04:09 | 280

Президентът: Трябва ли да се управлява кризата с паника и страх?


Никога не съм казвал да падат ограниченията, време е да мислим за това как да излизаме поетапно и безопасно от това състояние. Това коментира държавният глава Румен Радев в специалното студио на бТВ „Питай президента“.

„За здравните мерки има консенсус – българите се научиха и влязоха в тази роля, спазват социална дистанция. Драстично изоставаме с въвеждането на реални ефективни социално-икономически мерки. Това създава напрежение“, предупреди президентът.

„Кабинетът взе ясни и навременни мерки за социална дистанция. Това е много положително“, каза държавният глава.

По думите му конфликт с премиера Борисов няма, но той постави под въпрос подхода на властта. „Проблем трябва да търсим там, където се сблъскват паниката с реалността – трябва ли да се управлява кризата с паника, със страх, с трупове от екрана?“, запита Радев.

Той отбеляза, че СЗО действително предупреждава, че бързо вдигане на мерките може да активира коронавируса, но освен това „към тази пандемия трябва да подходим с комплекс от агресивни мерки – тестване, проследяване на контактите, изолация“.

По думите му вече е бил изтърван моментът за масово безплатно тестване, а без него „сме с вързани очи“ в пандемията – и то при положение, че излизането от извънредното положение е по-сложно и от обявяването му.

„Според мен не звучи добре, като се казва: „Ами, няма да тестваме, защото тестовете са скъпи“. Как така са скъпи, когато миналата година се даваха пари за самолети - не бяха ли скъпи? За газопровод… Огромни бюджетни излишъци…“, коментира Радев.

По думите му властта поставя основен акцент върху инвестициите в инфраструктурни проекти, а трябва приоритет №1 да бъде инвестицията в човешките ресурси. Именно така България би била по-готова за пандемията, коментира Радев.

Той остро разкритикува действията на премиера Борисов, който по време на задочна размяна на позиции през медиите обяви в национален ефир, че бащата на държавния глава е починал: „Аз нямам нужда от личен говорител, който да обявява за смъртта на моя баща“.

Прочети цялата публикация