БНР | 28.04.2020 07:32:07 | 191

Борисов: Работим по закон, позволяващ отпадане на извънредното положение преди 13 май


Парламентът се събра на извънредно заседание, за да изслуша премиера Бойко Борисов за актуалното състояние в страната във връзка с пандемията от Covid-19 и ефективността на предприетите мерки.

Искането е на БСП, която направи втори опит да проведе заседанието, след като миналата седмица депутатите от ГЕРБ не се регистрираха в залата.

Пред народните представители премиерът изтъкна, че страната ни има едни от сравнително либералните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.

Министър-председателят изтъкна, че страната ни има едни от най-ниските показатели за разпространение на Covid-19 и смъртност от болестта в Европа:

"По данни на Европейския център за контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой на заболели лица на 100 000 население и на трето място след Словакия и Латвия по най-нисък брой на починали лица на 100 000 население, което е индикатор и много ясен отговор, колко навременни и добри са били мерките", подчерта Борисов.

Драгомир Стойнев от БСП се обърна към премиера с въпроса дали правителството има план за излизането от икономическата криза:

"Това, което предлагате в момента, не отговаря на очакванията на българските граждани. Тези мерки не работят. Това го казваме ние от опозицията не за да се заяждаме, а го казват българските работодатели и българските работници. Имате ли икономически план за излизане от кризата?"

Борисов отговори, че се очаква до края на месеца да бъдат запазени над 120 хиляди работни места с мярката 60 на 40:

"Към момента имаме 7 403 подадени заявления; 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7 000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп до края на месеца ще запазим над 120 000 работни места. Голямата загадка и голямата, в смисъл, грижа е как ще се справим в туристическия сектор, защото още в света няма рецепта“.

България е в извънредно положение заради коронавируса от 13 март 2020 г.


Прочети цялата публикация