БНР | 28.04.2020 16:21:35 | 180

Рамазан под знака на епидемията


Най-свещеният месец в религиозния календар на мюсюлманите – Рамазан, започна за милиард и половина души по света. Тази година заради пандемията от коронавируса в множество страни са наложени редица ограничения на религиозните ритуали. У нас периодът на въздържание също ще премине под знака на извънредното положение. Отменят се колективните вечерни молитви в джамиите, както и традиционните споделени трапези.

През Свещения месец Рамазан физически здравите мюсюлмани постят и не консумират вода и храна от изгрев до залез слънце. Въздържанието продължава един месец и ще завърши с големия мюсюлмански празник Рамазан Байрам, който тази година ще бъде честван на 24-ти май. През този месец се изисква мюсюлманинът да се обърне с открито сърце към неговия Създател, казва говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. „Да чете Свещения коран, както и да помогне на хората в крайна нужда.“

Според повелите на ислямската религия, нейните последователи са длъжни да отделят от дохода си за бедните и нуждаещите се. По традиция по време на Свещения месец вярващите организират споделени трапези - ифтар. Храната се раздава по залез слънце с благотворителна цел.

„Цялото семейство се събира на село и на седем или на девет дома се раздава, каквото е на душа, кой с каквото може да помогне“, разказва пред Радио Шумен Елфиде Лятиф. Тази година обаче тя и близките й няма да се събират с по-възрастните членове на фамилията, за да ги предпазят.

Заради пандемията от коронавируса добрият жест ще се състои, но при различен сценарий. Раздаването на храна на нуждаещите се ще става в пакети в съответствие със здравните препоръки, обясни районният мюфтия на Разград Мехмед Аля.

„Който има желание да дава ифтар, нека да го направи във вид на пакети, хранителни продукти и да ги раздава на говеещите (постещите – бел. ред.) и най-вече на социално слабите и на нуждаещите се хора.“

От Главното мюфтийство през целия месец Рамазан ще провеждат благотворителната инициатива „Сподели трапеза“. Ще се раздават пакети, подготвени при съблюдаване на всички здравни изисквания. „Засега имаме готови около 4 хиляди хуманитарни пакета. До края на месеца може би тези пакети ще бъдат над 20 хиляди“, уточнява Джелал Фаик.

Отменят се традиционните за Рамазан колективни вечерни молитви в джамиите - теравих. Вече месец мюсюлманите превръщат домовете си в места за богослужения, след като Главното мюфтийство забрани груповите посещения в молитвените храмове  заради разпространението на заразата.

„Трудно ще е за вярващия човек, защото месец Рамазан изисква да се съберем на едно място, да споделяме обща трапеза, да се молим заедно, да направим теравих намаз. Но тази година изисква да бъдем вкъщи, за да опазим здравето на цялото общество.“

Мюсюлманското изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с която се обръща към духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видеоматериали, достъпни на страницата на Главното мюфтийство във Фейсбук, както и в съответния YouTube канал. Четенето на Корана, което друга година вярващите се събират да правят заедно, тази година ще бъде опосредствано от технологиите и ще бъде предавано на живо, изтъква Мехмед Аля. 

По време на Свещения месец джамиите в цялата страна ще останат отворени единствено за индивидуални посещения. Забрана за посещение и затваряне на джамиите няма, но те са отворени само за имамите и за мюезините, които да извършват петкратния призив за молитва – езан, уточнява Аля.

„Но ако евентуално в това населено място има някакъв пътник, човек, който преминава през града и няма възможност къде другаде да изпълни своята молитва, той може да дойде в джамията и, спазвайки социално разстояние, може да си извърши молитвата самостоятелно. Но в момента колективни молитви не се водят в нито една джамия в Република България“, уверява районният мюфтия на Разград.

Необходимостта от прилагането на ограничителните мерки Джелал Фаик мотивира с текстове от Свещения коран. Карантина е имало и по времето на Пророка Мохамед. „И има и предание от негова страна. Той казва: там, където чуете, че има чумна епидемия, в тогавашното време, в това населено място не влизайте“, разказва той. „Връзката с Аллах е директна при нас, така че ние призоваваме нашите братя и сестри да се молят от дома си.“

Вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. „Ако е вярващ човек, вярата е в сърцето и в душата и може по всякакъв начин, и вкъщи да се моли, да си чете молитви“, смята Елфиде Лятиф.

Свещеният месец ще завърши с тридневни тържества на големия религиозен празник Рамазан Байрам. „Най-важното в момента е хората да се върнат към своя създател, да бъдат по-добри. Тази доброта трябва да се върне. Тази епидемия ни дава тази възможност“, обръща се към вярващите духовникът Мехмед Аля.

Целия репортаж на Еленица Маринова чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация