БНР | 01.05.2020 03:52:01 | 107

Преглед на българския печат


Близо 1,6 милиона българи живеят с по-малко от 413 лева на месец. 2,5% от висшистите са работещи бедни, сочат данните на НСИ за 2019 година, цитирани от „Дума“.

Социалното министерство обсъжда с Европейската комисия възможността по линията на програмата „Развитие на човешките ресурси“ още два месеца на около 300 000 души да се изплащат 40% от минималната работна заплата и осигуровки, за да могат да запазят работното си място, съобщава „Телеграф“. Програмата ще бъде с общ бюджет от около 80 милиона лева. Остават открити въпросите към кои сектори ще се насочи и какви ще са критериите, заявява министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Законови изменение предвиждат голяма промяна след 25 октомври, съобщава „24 часа“. Уредите за отчитане на парно и водомери за топла вода се подменят с дистанционни. Това е стъпката към отчитане на реалното месечно потребление, а не на база прогнозни сметки от предишната година и изравнителни през лятото. До 2027 г. всички устройства трябва да са от новия тип, уточнява вестникът.

Учебната година завършва онлайн. Матурите и изпитите за гимназии пък ще се проведат с маски, реши МОН. Баловете ще са наесен, а при отмяна на извънредното положение може и в края на юни. Темата водеща за „Стандарт“.

Борим Covid-19 с плазма, вместо ваксина, е водещото заглавие на „Монитор“. Антитела от оздравял са инжектирани на болен с тежка симптоматика на коронавируса във ВМА в сряда. Новият метод може да се окаже по-успешен дори от ваксина срещу заразата,  смятат медици. Горе-долу 50% от хората правят антитела срещу вируса, обяснява пред изданието директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Според него това е сигурният начин на лечение, но за целта трябва да бъдат намерени хора, които са оздравели и имат достатъчно антитела срещу коронавируса.

Кога у нас ще утихне заразата? - пита от първа страница „24 часа“. Български учени очакват това да се случи след 19 юни.

„Труд“ публикува интервю с проф. Иво Петров, член на Експертния съвет по кардиология към Министерството на здравеопазването, според когото е време мерките срещу коронавируса да се облекчат, защото епидемията си отива. Според него няма доводи да се твърди, че до дни идва нов пик. След 20-30 дни епидемия няма да има никъде по света, прогнозира той.

Прочети цялата публикация