Fakti.bg | 01.05.2020 16:26:22 | 433

За вредите от здравословния начин на живот


Александър е млад мъж, за когото здравословният начин на живот се е превърнал в мания. Веган, естествено, всеки ден в планината, не ползва сапун и миещи препарати, защото са химия, която убива нормалната флора на кожата, не ползва градски транспорт, вдига скандал, когато детето му опитва малко сладолед… Бледа, прозрачна кожа, под която се броят ребрата, това е той. От една година е на заместващо лечение с инжекции вит. В12, желязо и куп витамини, разказва edna.bg

Това ли е здравословният живот? С лекарства? И могат ли листата, ядките и корените да задоволят всички нужди на организма? Още Хипократ е казал, че храната може да е лекарство или отрова. Затова трябва да внимаваме какво ядем и колко, няма спор, здравословното хранене е основата на качествения живот.

Тук става въпрос за прекаляване, дори до мания на тема здравословно хранене. Има си и диагноза за тези случаи и тя е от сферата на психиатрията – орторексия. Смята се, че това е отклонение от правилния хранителен режим, както анорексията и булимията. И като тях е вредно за организма.

И така, коя храна е здравословна? На всеки 5 години СЗО излиза с препоръки за здравословно хранене, които в общи линии са едни и същи – средиземноморска диета с плодове, зеленчуци, риба, нетлъсто месо, зехтин, ядки и т.н. За пръв път в последната препоръка се споменава традиционното хранене за най-здравословно. Тоест да се консумират храни, с които са се хранили предците ни, които се отглеждат на родна почва. Логично, нашата генетична и ензимна система са пригодени именно за тези храни.

Лошото е, че никога не сме сигурни коя храна наистина е полезна и коя вредна. Да вземем например яйцата. Дълги години се смятаха за враг №1 за сърдечно-съдовата система, поради съдържанието на холестерол. Сега се доказа, че изобщо не било така, холестеролът в тях бил малко, а съдържат много полезни мазнини и незаменими аминокиселини. Кой знае, след пет години може отново да са вредни.

Спанакът е много полезен, с високо съдържание на желязо. Това за желязото било печатна грешка от миналия век, а този зеленчук най-много поглъща тежките метали от почвата… Друг пример е шоколадът. Изведнъж стана много полезен, особено черният (над 80% какао), цитират се изследвания за действието му върху нервната система, сърцето и най-вече за настроението. Друг е въпросът какъв шоколад ядем, в световен мащаб производството на какао намалява, а шоколадовите изделия се увеличават непрекъснато.

А ядките? Супер полезни, безспорно. Но се оказа, че след като се извадят от черупката много бързо се окисляват и в тях се развиват афлатоксини, които са канцерогенни. А за да издържат години по магазините явно са обработени с нещо.

Млякото и то не е цвете за мирисане. Имало калций, ама бил свързан с казеина и не се усвоявал. Преди време се препоръчваше то да е нискомаслено, сега се оказа, че пълномасленото е здравословно.

Месото – хем с полезни протеини, хем пълно с антибиотици. А зехтинът? Един специалист казва, че бил добър при готвене, но не и в салати. Друг твърди точно обратното. Сега и сланинката била полезна… Който и продукт да предпочетете, веднага ще намерите нещо „убийствено“ за него в интернет. Май трябва да я караме на вода и въздух. Не че и те са много читави де.

Явно остана само един изход. Да се хапва с мярка, балансирано, да се избягват рафинираните и полуготови, силно преработени храни, храните с висок гликемичен индекс (сладките лакомства). А най-здравословното е да се храним с удоволствие! Дори и с леки „прегрешения“, когато се храним с настроение, в организма се образуват хормони, които влияят благоприятно на обмяната на веществата и имунната система и ни правят здрави.

Отдавна е известно, че не е толкова важно какво ядеш, а какво те яде. И че най-опасното нещо е животът. От него се умира.

Прочети цялата публикация