БНР | 02.05.2020 10:56:23 | 176

Анализ: "Голямата репресия" е тук и това ще направи "Голямата рецесия" да изглежда посредствена


Икономическите последици от финансовата криза през 2008 г. бяха толкова тежки, че бяха наречени "Голямата рецесия". Вследствие на настоящата коронавирусна катастрофа обаче инвеститорите трябва да се подготвят за "Голямата репресия", която може да е още по-грозна от икономическата и финансова криза преди десетилетие.

Това е резултатът от анализ на икономиста Дейвид Розенберг, съобщава агенция MarketWatch. Розенберг често се счита от анализатори и икономисти като "постоянна мечка", визирайки неговите прогнози, които в голямата си част са негативни по отношение на финансовите пазари, но това не е напълно оправдано, тъй като понякога той имаше и оптимистични очаквания.


Новият негов анализ обаче не е част от тези малко на брой позитивни прогнози.

В "основния (базов) сценарий"  за американската икономика, публикуван от неговата фирма "Розенберг Рисърч" (Rosenberg Research), икономиката на САЩ "отваря наново" през май, но при поетапен подход в отделните индустрии и региони на страната.

Ще има "периодични неуспехи по отношение на броя на новите случаи на Covid-19, които ще са достатъчни, за да направят хората по-малко спокойни и уверени в разходите, които правят, отколкото преди кризата. Според тази базова прогноза все още не е разработена ваксина, но лечение, което ще облекчава най-лошите респираторни симптоми, ”ще бъде разработено в рамките на следващите шест месеца", пише Розенберг.


Какво означава това за икономиката и финансовите пазари?

Според анализът на Rosenberg Research, това означава свиване с 30% на реалния брутен вътрешен продукт на САЩ през второто тримесечие, отрицателен годишен ръст на потребителските цени за пет поредни тримесечия (дефлация), ниво на безработица от 14,2% до края на 2020 г. и средно ниво от 13% през 2021г.

Очаква се също така доходността на 10-годишните американски държавни облигации (в момента около 0,615%) да продължава да потъва все по-ниско и по-ниско през всяко едно тримесечие, достигайки 0,31% през четвъртото тримесечие на настоящата година и до 0,18% през 2021 г.


Според Розенберг, фондовите борси ще достигнат при този основен сценарий дъно през второто тримесечие, като се очаква широкият индекс S&P500 да падне към ниво от 2000 пункта (в петък S&P500 затвори с понижение от 2,81% до 2830,71 пункта), след което да започне "бавно възстановяване". Неговата анализаторска компания обаче очаква средно ниво на индекса S&P500 през 2021 г. от едва 2600 пункта.

Или казано по друг начин, Розенберг предполага, че пазарите на акции на Уолстрийт ще "потънат" с около 30% през следващите месеци, след което ще прекарат по-голяма част от следващите 18 месеца, нараствайки слабо, но оставайки с около 10% под текущите нива.

Розенберг също така определя и "най-добрият сценарий", зависещ обаче от ваксина или лечение на коронавируса, които се появяват през следващите шест до 12 месеца. Тази прогноза на Rosenberg Research включва средно ниво на безработица в САЩ от около 9% за следващите две години, дъно на фондовия индекс S&P500 около 2500 пункта през текущото (второто) тримесечие и циклично дъно на доходността на 10-годишните американски ценни книжа от 0,29% през 2021г.

"Най-лошият сценарий" на Розенберг пък е много мрачен. Той включва липсата на ваксина, или на някакво добро лечение на Covid-19 и втора коронавирусна вълна през следващата зима, което да доведе до още по-силен спад на потребителските и бизнес нагласи. При този сценарий безработицата в САЩ се очаква да скочи до 20% през настоящата година и да остане през 2021г. на осреднено ниво от 17,5%.

Дори и при този най-лош сценарий обаче Розенберг не прогнозира, че Федералният резерв на САЩ ще възприеме политика на отрицателни лихвени проценти (настоящата основна американска лихва е в диапазона 0,00% - 0,25%). С оглед на това той очаква, че доходността на 10-годишните държавни облигации ще достигне до 0,31% през четвъртото тримесечие на настоящата година и средно ниво от 0,19% през 2021 г., което по съществува е без промяна спрямо "основният (базов) сценарий".

При най-лошият сценарий обаче ще бъдат нанесени още по-големи щети на пазарите на акции, като индексът S&P500 се очаква да се срине към дъна около нивото от 1 800 пункта през второто тримесечие на тази година и след това да се възстанови през 2021 г. към осреднено ниво от едва 2 200 пункта.


Прочети цялата публикация