БНР | 04.05.2020 14:49:17 | 186

21 спортни обекта в Нидерландия отвориха врати


Спорт и изолация или възможно ли е провеждането на пълноценен тренировъчен процес в условията на Covid-19?

Нидерландците казват “да”, отваряйки вратите на 21 от своите бази за спортна подготовка с едно условие - те ще могат да се използват за групови тренировки само от топ спортисти и млади спортни таланти. Местното правителство даде зелена светлина за това в края на изминалата седмица. Още в четвъртък спортистите бяха добре дошли в “сърцето на нидерландския спорт”, както наричат базата “Папендал”. Базата, която разполага и с хотел и ресторант, дава възможност на около 400 спортисти ежедневно да тренират там.

Спринтьорката Дафне Схипърс беше изключително щастлива, че вече не е сама на лекоатлетическата писта. “Много е приятно, че отново можем да тренираме заедно”, възкликна тя след първата групова тренировка на отбора от началото на епидемията от Codiv-19 и ограниченията за спортуване въведени заради него в Нидерландия.

Тук ми се иска да поставя въпроса, защо не поставиха в изолация, т.е. в затворен комплекс всички, трениращи там спортисти, техните треньорски щабове, лекарски екипи и обслужващ персонал, за да предотвратят възможното разпространение, както сред хората на базата, така и сред тези, с които те имат контакт извън нея. Единственият съвет на Нидерландския институт по обществено здраве и околна среда е да се спазва дистанция от 1.5 метра между трениращите и между всички останали, участващи в тренировъчния процес. Въведените през изминалата седмица нови правила за спортуване ще са валидни до 20 май, когато правителството ще обяви какви са следващите стъпки и препоръки, и дали ще има разхлабване или затягане на мерките.

Всъщност въпросът сега е дали взетото от правителството решение само определена част от хората в една и съща възрастова група да могат да спортуват заедно и да използват спортните съоръжения не е дискриминация спрямо останалата част от тази група хора в Кралство Нидерландия.

Няма никаква логика да ограничиш част от пълнолетното население на една държава да спортува групово, а да разрешиш на друга да го прави. И тук не става въпрос за ограничаване на рискова част от населението. Още повече, че именно спортуващите на високо ниво, които тренират и се състезават на границата на човешките възможности и изтощават ежедневно до максимум своите организми, са тези, които имат най-слаба имунна система, т.е. това ги прави максимално уязвими по време на пандемии и епидемии. Според местното правителство излиза, че вирусните инфекции подбират кого да атакуват и кого не.


А дали е целесъобразно бази като “меката на кънки бягането” - “Тиалф”, които току що са получили спасителен пакет от 3 000 000 евро, да функционират за 100-200 души -състезатели по кънки бягане и шорттрек?

Друг потресаващ факт е, че част от плувците и състезателките по синхронно плуване от националния отбор са използвали без разрешение от властите, т.е. нелегално басейна, на който нормално тренират и не са наказани. Нито те, нито ръководителите на Нидерландската плувна федерация, които са знаели за това.

Нидерландският модел за спорт в условията на Covid-19 определено има недостатъци и най-големият му такъв е, че дискриминира. Ако груповият спорт е опасен, той е опасен за всички в една възрастова група, не само за част от тях.

Добър вариант е този, предоставен на американските спортисти. Те могат да тренират само индивидуално засега, като за целта им се осигурява необходимото оборудване за тренировки у дома в щатите, в които има пълна карантина, плюс такова, което да могат да използват и навън за индивидуални тренировки в щатите, в които това е позволено.  

Интересна е идеята и на представителите на Националната баскетболна лига в САЩ, които искат да затворят всички отбори и техния персонал на територията на “Дисниленд” във Флорида, където ще имат всичко необходимо за провеждането на мачове и тренировки. Това, за което нидерландците не са се сетили, вероятно ще бъде осъществено от американците, за да не им пропадне баскетболния сезон.

Руснаците в лицето на своя национален отбор по художествена гимнастика вече даже са приложили в действие този модел. Те тренират и живеят в изолация заедно с целия си обслужващ персонал, защото това е единствения шанс гимнастичките да не загубят своята спортна форма, която в този спорт трудно се връща.

Ето и мерките, които България предприема в тази сфера и които от днес са в сила:

- Разрешава се индивидуален спорт на открито - тенис на корт, лека атлетика, колоездене, плуване в открити и закрити плувни басейни (не и в СПА хотели). И при тях ще има регламент за санитарни мерки и допускане в съблекални. Разстоянието между спортуващите трябва да е 2.5 м. При басейните ще се мери температурата на посетителите, има поставен минимум на хлора във водата и предписания за дезинфекция в съблекалните на всеки час. Шезлонгите трябва да са на 4 метра един от друг.

Прочети цялата публикация