БНР | 06.05.2020 07:20:33 | 92

Црънча на протест за запазване на гората на селото


Протести срещу решението на Общинския съвет в Пазарджик да продаде гората на Црънча, общинска собственост. Общественият съвет за развитието на Црънча и Фондация „За бъдещето на Црънча“ организираха петиция, като идеята е подписката да стане национална и да се стигне до запазване на гората.

Проблемът с гората е още от 2017 година, когато тя беше преобразува от публична в частна общинска собственост. Това беше първата стъпка към продажбата. Имаше протести, последваха съдебни битки. Върховният административен съд реши, че гората е загубила предназначението си и следва да бъде сменена нейната собственост.

Най-големи критики, че не е успял да стопира това гласуване, получи общинският съветник от квотата на кмета – Евгени Абаджиев, който е и председател на Ловно-рибарското дружество „Сокол“.

Той аргументира гласуването си „за“ така:

„Винаги съм смятал, че частната собственост е по-добър стопанин от обществената. Стопанисването на гората в годините показа, че Общината няма капацитета. Единствената употреба на гората е хората от селото преди отоплителния сезон да се снабдяват с дърва от нея, без да плащат. Ако успее да се реализира сделката, гората ще се стопанисва по-качествено, а в Общината ще влязат средства... Тази гора е ненужна на Общината, продажбата ѝ е обоснована и целесъобразна“.

Трендафил Величков, член на Обществения съвет и жител на селото, коментира пред БНР:

„Кметът на общината и общинските съветници не са еднолични собственици на община Пазарджик и нейното имущество. Смисълът на община е общото – и вода, и гора, и, земя, и публичните обществени общински сгради. Собственик е всеки един жител на общината... Има закони в тази държава и дърводобивът се определя от Общината, от горските стопанства. Хората се сдобиват с дърва за отопление посредством обособена сеч в различни райони“.

Величков нарече продажбата на гората „незаконно, неморално и вандализъм“:

„Продаваме част от Родопа планина за 2 лева квадратния метър, като изключим цената на дървесината. Един килим струва по-скъпо от това... Над Црънча има уникални паметници на културата, които с една такава продажба, там ще се засили мародерството. В момента оттам се изнасят артефакти с камиони“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация