БНР | 07.05.2020 04:45:20 | 134

Преглед на българския печат


Ограничителните мерки ще бъдат върнати отново, ако броят на заразените с Covid -19 стигне 100 нови случая на ден. Това заяви премиерът Бойко Борисов на извънредния брифинг след видеоконферентната среща на върха на ЕС - Западни Балкани, пише „Монитор“.

Премиерът беше категоричен, че пандемията не е отминала. Той припомни, че в европейски страни като Франция карантината е много по-строга и там и до днес всеки, който иска да напусне дома си, пуска SMS. По думите му, всички, които пристигат от чужбина, пренасят вируса.

Борисов посочи, че облекчаването на мерките е в интерес на психическото и физическото здраве на българите, допълва по темата „Труд“.

Вестникът информира още: Българите свиха най-много разходите си заради пандемията в сравнение с останалите страни от ЕС. През март, когато бяха въведени първите мерки , оборотът в търговията на дребно е намалял с 18.1% спрямо предходния месец, сочат данни от Евростат.

„Икономиката се свива със 7.2%“, съобщава „Земя“ и допълва: ЕК предвижда историческа, дълбока и неравномерна рецесия.

„Програма на кабинета предвижда: Кризата затихва през лятото, икономиката ще е възстановена догодина“, пише на първа страница „24 часа“. Прогнозата е основана на скорошно падане на ограниченията както у нас, така и в Европа. В края на 2020 г. бизнесът отново ще започне да назначава хора. 500 млн. лв. са предвидени за директна борба с Covid -19, допълва вестникът.

Около 80 наши сезонни работници в земеделието стоят блокирани на парижкото летище „Шарл де гол“ от 5 май, пише „Телеграф“. Според информация на МВнР българските берачи не са допуснати, защото не живеят постоянно във Франция. Хората обаче имат сключен договор за работа с посредническа компания, както и адрес за пребиваване. Други 6-има българи, които освен договори, имат и постоянен адрес за пребиваване, също са блокирани с групата. От 17 март Франция не допуска чужди граждани, а от 8 април е забранила влизането на сезонни работници, припомня изданието.

„Разработват БГ ваксина на спрей“, това е водещото заглавие на „Телеграф“. Българската ваксина за Covid -19,  която разработва БАН, може да се прилага като се впръсква в гърлото или в класическа инжекционна форма. Очаква се тя да е готова до 2-3 години, допълва изданието, като се позовава на директора на Института по микробиология на БАН доц. Пенка Петрова.


Прочети цялата публикация