БНР | 07.05.2020 18:04:07 | 90

Сметките за вода и газ на близо 55 000 семейства в Турция бяха платени от дарители


Сметките за вода и природен газ на около 55 000 семейства на стойност над 7 млн. турски лири (около 1,8 млн. лв.) са били заплатени от дарители само за два дни до днес следобед. Всяка минута анонимни благодетели заплащат по около 60 сметки, сочат данните.

Кметът на мегаполиса Екрем Имамоглу даде начало на инициативата на 4 май, а вчера заработи електронният сайт „Висяща сметка“ (https://askidafatura.ibb.gov.tr/).

На него одобрените от общината като нуждаещи се семейства качват сметки, които не могат да заплатят, и дарители избират на каква стойност да помогнат. Поради кибер атака от чужбина, достъпът до сайта извън Турция е бил блокиран временно днес, съобщи говорителят на общината Мурат Онгун.

Когато обявяваше началото на кампанията, Екрем Имамоглу посочи, че общината е отложила за 3 месеца плащането на сметките за вода, но след това те ще трябва да бъдат платени заедно с натрупалите се междувременно нови задължения, което ще затрудни хората. Поради законови ограничения обаче сметките за природен газ не може да бъдат отлагани, посочи още Екрем Имамоглу.

Вчера по искане на пазарния регулатор беше започнато разследване срещу истанбулската газова компания (ИГДАШ). Причината са оплаквания на потребители за твърде високи сметки заради неотчетени навреме периоди. От компанията се защитиха, че епидемията от коронавируса е затруднила отчитането на сметките поради риска за здравето както на работниците, така и на абонатите, чиито брой е твърде висок – около 6,5 млн. Директорът на компанията уточни, че и клиентите, и пазарният регулатор са били предупредени предварително.


По-рано градоначалникът на Истанбул посочи, че до края на Рамазана ще продължи раздаването на пакети с храна на общо 530 000 семейства в нужда.

Те се доставят от екипи и автомобили на общината и съгласилите се квартални отговорници (мухтари). На над 280 000 души е била осигурена финансова помощ чрез техните електронни карти за градски транспорт, продължава и годишната помощ в размер на 3200 турски лири (около 800 лв.) за 30 000 ученици и студенти.

В Анкара общината откри първия си магазин, в който се предлагат стоки, произведени от женски кооперативи и сдружения. Целта е да се подпомогнат местните производители. Магазинът набра популярност, включително и защото цените на стоките в него са с до 1/3 по-ниски от еквивалентите им в други супермаркети.

Общините се грижат и за четириногите бездомни приятели на хората, за които също се раздава храна. Освен хуманен, жестът предотвратява и риска кучетата да изгладнеят и да започнат да нападат хора, а котките са едни от най-обичаните животни в града край Босфора, тъй като са естествен враг на гризачите.


По-рано турският президент обвини опозиционните кметове на няколко от най-големите градове в страната, че се опитват да създадат „държава в държавата“ с кампании за набиране на средства, паралелни на тази на президента. В започнатата от Реджеп Тайип Ердоган инициатива за подпомагане с дарения на борбата с последиците от коронавируса до момента бяха събрани над 1,9 млрд. турски лири (около 500 млн. лв.).

Кампанията беше обявена от турския лидер на 30 март, когато той анонсира, че дарява 7 свои заплати, а министри и депутати от управляващата Партия на справедливостта и развитието дариха над 5,2 млн. турски лири, с което поставиха началото на инициативата, в която с крупни суми се включиха и бизнесмени, фирми и обществени фигури, но и стотици малки дарители.


Прочети цялата публикация